Sobota, 23 października 2021

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Kłótnia o Marka Labusa na sesji w Raciborzu. Do właściwych obrad nie doszło

27.05.2020 16:36 | 8 komentarzy | ma.w

Przewodniczący rady miasta Leon Fiołka odmówił wystąpienia na majowej sesji Markowi Labusowi lekarzowi i menadżerowi ochrony zdrowia. Wnioskował o to Piotr Klima, poparli go radni „Razem dla Raciborza” i Michał Szukalski. Ten ostatni mówił też o „głupim komentarzu” prezydenta Polowego. Ostatecznie sesję trzeba było zakończyć, zanim rozpoczęto głosowania nad uchwałami, bo prawie cała rada - 21 jej członków - nie zgodziła się na proponowany porządek obrad. Taki przypadek - zakończenia sesji przed jej właściwym rozpoczęciem - nie zdarzył się w 30-letniej historii raciborskiego samorządu.

Kłótnia o Marka Labusa na sesji w Raciborzu. Do właściwych obrad nie doszło
Radny Piotr Klima i lekarz Marek Labus, który chciał wystąpić na sesji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Labus wystąpił już przed częścią rady – członkami komisji gospodarki miejskiej, w ubiegły czwartek 21 maja. Mówił o sytuacji szpitala, wskazywał odpowiedzialnych za pozbawienie mieszkańców dostępu do szpitala i poradni specjalistycznych.

Piotr Klima chciał, żeby M. Labus przyszedł także na sesję. Wspólnie angażują się w sprawę przywrócenia lecznicy dla ogółu mieszkańców. Klima m.in. prowadzi zbiórkę podpisów pod apelem, który rozsyła do różnych instytucji. Labus m.in. skarży starostę w sprawach dotyczących służby zdrowia i jest autorem petycji do rady powiatu. Obaj połączyli się na zdalnej sesji z domu P. Klimy.

Według Klimy wystąpienie Labusa przed radą miasta jest na czasie. Trwa dramatyczna sytuacja mieszkańców Raciborza i trzeba omówić „rzeczy tak ważne, żeby radni muszą się dowiedzieć”.

Oponował Leon Fiołka, wsparty opinią radcy prawnego Marka Harza, pracującego dla magistratu. Argumentował on, że nie mógł omówić wcześniej kwestii wystąpienia gościa z prezydentem miasta Dariuszem Polowym i dlatego jest za niedopuszczeniem Marka Labusa do wystąpienia na sesji.

- Na szczęście radnych jest 23, a rada miasta to nie jednostka prywatna, żeby nią zarządzać, jak się chce - skomentował kąśliwie Piotr Klima.

Fiołka odparł na to, że opiera się na Statucie Miasta i że nie jest jego prywata. - Pan Labus nie jest posłem, aby go dopuszczać poza porządkiem obrad. Pan Labus może przyjść na sesję absolutoryjną jako mieszkaniec, na to pozwala prawo – zaznaczył L. Fiołka.

Piotr Klima zażądał głosowania nad dopuszczeniem M. Labusa do głosu na sesji. Wyjawił, że kwestię wystąpienia lekarza na posiedzeniu „na klubie (grono radnych prezydenckich NaM/PiS) wielokrotnie omawiano”, a do tego Labus jest byłym radnym miejskim.
Dodał, że „to tendencyjna sprawa, żeby nie dopuścić Labusa na sesję i świadectwo daje sobie przewodniczący z konsekwencjami trudno przewidywalnymi”.

Radny "Razem dla Raciborza" Paweł Rycka dziwił się, skąd "pan prawnik bierze tę opinię"? Apelował również, żeby dać szansę głosowania radnym. Fiołka z kolei upierał się, że to nie kwestia porządku obrad, aby rozstrzygać ją przez głosowania tylko inna sprawa - wystąpienia na sesji, którego wcześniej nie uzgodniono.

Piotr Klima przekonywał, że chodzi o zdrowie i życie mieszkańców i nie ma ważniejszego tematu niż ten. - Czy jest nam to obojętne? Jako ludzie honoru powinniśmy złożyć mandaty! - rzucił do połączonych na sesji.

Włączył się Michał Szukalski członek klubu „Niezależnych Michała Fity”. - Jestem zbulwersowany tą decyzją. Dopuszczaliśmy już wcześniej do głosu mieszkańców, np. rodziców pływaków z SP15, nigdy wcześniej nie było z tym problemu. Chcemy, żeby pan doktor wystąpił na sesji. Przecież była informacja o tym na komisji gospodarki. Były tam nawet głupie komentarze ze strony pana prezydenta pod adresem pana Labusa – przypomniał Szukalski (prezydent Polowy podsumował na koniec posiedzenia komisji z udziałem lekarza, który wypowiadał się na temat szpitala, śmieci, spółki piłkarskiej i koszenia miejskich trawników, że skoro przyszedł ekspert z tak wielu dziedzin, to może jeszcze pomoże urzędnikom zreperować zepsutą drukarkę - przyp. redakcji).

Fiołka skarcił młodego rajcę, za wypowiedź, którą jego zdaniem trudno nazwać poprawną. Według Fiołki oceniać prezydenta miasta należy w stosowny sposób. P. Rycka polemizował czy prezydentowi miasta przystoi zachowanie jak na forum komisji. - Przykład idzie z góry - oznajmił.

Leon Fiołka

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty