Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Czym różni się praca medyków z Raciborza i Kędzierzyna - Koźla? Pyta radny Mura

28.04.2020 13:06 | 6 komentarzy | ma.w

Dwa jednoimienne szpitale dzieli kilkadziesiąt kilometrów. Dzielą je także różnice w zarobkach personelu medycznego - od pielęgniarki po lekarzy, na korzyść lecznicy z Opolszczyzny. Samorządowiec z PiS domaga się od starosty wytłumaczenia, dlaczego za tę samą pracę w obu lecznicach różnie się płaci?

Czym różni się praca medyków z Raciborza i Kędzierzyna - Koźla? Pyta radny Mura
Łukasz Mura radny powiatowy PiS
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Łukasz Mura z gminy Krzyżanowice zadał w interpelacji do starosty raciborskiego Grzegorza Swobody szereg pytań związanych z funkcjonowaniem służby zdrowia w powiecie.

Nurtuje go, dlaczego personel medyczny z Raciborza ma niższe uposażenia od swego odpowiednika w jednoimiennym szpitalu w Kędzierzynie - Koźlu. - Dlaczego te uposażenia nie są na porównywanym poziomie? - dziwi się radny.

Mura pyta również, dlaczego nie zaktualizowano umów o pracę z pracownikami raciborskiego szpitala, skoro przekształcono go w zakaźny?

- To nowe warunki pracy, powinny być nowe umowy - argumentuje radny.

Samorządowiec ziemi krzyżanowickiej dopytuje się, czy braki kadrowe lecznicy na Gamowskiej nie są skutkiem zbyt małych wynagrodzeń w porównaniu ze służbą zdrowia w Rybniku i okolicach.

Łukasz Mura podaje, że raciborski szpital zatrudniał pielęgniarki na tzw. zleceniówki (np. na oddziałach neurologicznym i wewnętrznym II), płacąc im „zapewne więcej” niż pielęgniarkom zatrudnionym na miejscu na stałe.

- To nieekonomiczne i nielogiczne rozwiązanie - ocenia radny powiatowy.

Uważa, że dyrekcja szpitala (Ryszard Rudnik i Elżbieta Wielgos - Karpińska) powinna była zadbać o wyższą gratyfikację swojej kadry. - Zadbać w taki sposób, aby doświadczeni pracownicy nie musieli odchodzić z pracy za chlebem - podkreśla Ł. Mura.

Członek klubu PiS w radzie chce poznać wizję starosty Swobody, dotyczącą przyszłości szpitala w Raciborzu. - Istnieje obawa, że szpital ten nie wróci już do stanu sprzed pandemii - oznajmia Łukasz Mura. Na koniec apeluje do włodarza o odtworzenie lekarskich przychodni specjalistycznych.

- Bo za chwilę będziemy mieli więcej zgonów z powodu braku leczenia specjalistycznego społeczeństwa powiatu raciborskiego niż z powodu COVID-19 - wieńczy swą interpelację Ł. Mura.

Złożył ją 27 kwietnia. Starosta ma 2 tygodnie na odpowiedź.



Ludzie:

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Łukasz Mura

Łukasz Mura

Radny Powiatu Raciborskiego