Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Specjalistyczne kosiarki do profesjonalnego koszenia

01.04.2021 12:14 | 0 komentarzy | EK

Część z nas traktuje koszenie trawnika jako relaks i trochę ruchu na świeżym powietrzu, część jako zło konieczne, zadanie z którym trzeba się po prostu uporać. Gdy szukamy maszyny do prywatnego ogrodu zwracamy uwagę na wygląd, cenę, jakość cięcia, komfort używania. Inaczej to wygląda w sytuacji, gdy kupowana maszyna jest przeznaczona do użytku komercyjnego, gdy ma zarabiać. W tym przypadku istotna jest przede wszystkim wydajność, trwałość i komfort i bezpieczeństwo pracy operatora.

Specjalistyczne kosiarki do profesjonalnego koszenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Często z powodu braku pełnej informacji o dostępnych rozwiązaniach właściciele firm komunalnych i usługowych, kupuje maszyny linii domowej z przeznaczeniem zawodowym. To tylko pozorne oszczędności. Maszyny do użytku domowego posiadają mniejszą wydajność, konstruowane są z przeznaczeniem do mniej intensywnej pracy i często nie zapewniają operatorowi spędzającemu z maszyną długie godziny właściwego komfortu.

Kosiarki do profesjonalnego użytku – które są najlepsze?

Pierwszą grupą maszyn, na które warto zwrócić uwagę to tak zwane kosiarki z zerowym promieniem skrętu. Jednym z wiodących producentów kosiarek tego typu jest amerykańska firma FERRIS. Ważną cechą maszyn komunalnych Ferris jest opatentowany system niezależnej amortyzacji przedniej i tylnej osi kosiarki, który działa na analogicznej zasadzie do zawieszenia w samochodzie. Agregat tnący unosi się płynnie w górę i w dół razem z systemem niezależnego zawieszenia IS lub ForeFront (dostępny w nowszych modelach maszyn) i w sposób dynamiczny "kopiuje" teren, rekompensując tym samym wszystkie nierówności. Takie rozwiązanie minimalizuje uszkodzenie terenu, zapewniając wyjątkową przyczepność do podłoża i umożliwiając osiąganie maksymalnych prędkości roboczych. Testy przeprowadzone na najwyższych modelach maszyn FERRIS (3200Z i 5100Z) pozwoliły na osiągnięcie wydajności koszenia na poziomie blisko 3 hektarów na godzinę. Niezależne zawieszenie FERRIS oznacza również mniejsze obciążenie udarowe podwozia, co przekłada się zwiększenie żywotności całego agregatu tnącego razem z jego podzespołami oraz ogólną trwałość użytkową kosiarki profesjonalnej.

Fot. Traktorek zero-skręt Ferris

Operatorzy samojezdnych kosiarek często nie są świadomi faktu, że ich praca na nierównym terenie jest wolniejsza. Utrzymanie maksymalnej prędkości roboczej wiąże się zatem z umiejętną koordynacją ciała operatora i dużym wysiłkiem fizycznym. Już w połowie dniówki operator takiej maszyny jest zmęczony, a jego zdolność koncentracji znacznie spada. Systemy zawieszenia IS i ForeFront umożliwiają operatorowi zachowanie stałej prędkości pracy, jednocześnie eliminując wstrząsy powstałe w wyniku pracy na nierównym terenie. System amortyzacji w maszynach ogrodowych FERRIS zaprojektowano z myślą o absorpcji drgań i uderzeń wywołujących u operatora zmęczenie. Przy zwiększonym komforcie pracy i satysfakcji operatora możliwe jest osiągnięcie wyższej wydajności koszenia.

Kosiarki Ferris w większości modeli pracują w trybie wyrzutu bocznego lub w trybie mielenia trawy. To właśnie funkcja rozdrabniania trawy w kosiarkach zyskuje dziś coraz bardziej na popularności ze względu na fakt, że jest ekologiczne (drobno zmielona trawa rozkładając się w naturalny sposób odżywia glebę) i ekonomiczne (koszt utylizacji masy zielonej z roku na rok jest coraz wyższy).

Wysoka wydajność maszyn Ferris jest oczywiście ściśle związana z częstotliwością koszenia. Niestety w naszej rzeczywistości tereny publiczne są często koszone kilka razy w roku. Maszyny Ferris dzięki wysokiej wydajności pozwalają w tym samym czasie poświęconym na koszenie zwiększyć jego częstotliwość. To powoduje, że koszone tereny wyglądają lepiej, a trawa nie jest narażona na koszenie szokowe (z 30 cm na 5 cm), dzięki czemu można ją utrzymać w dobrej kondycji. Rzadkie koszenie powoduje osłabienie szlachetnych gatunków traw i sprzyja rozrostowi chwastów.

Profesjonalne traktorki z funkcją zbierania trawy

W sytuacji gdy zbieranie trawy jest niezbędne warto zwrócić uwagę na linię specjalistycznych traktorów ogrodowych firmy Ariens serii A, B i C. W traktorach tych pokos z agregatu tnącego nie jest wrzucany bezpośrednio do kosza lecz „za siebie”, a specjalny pobieracz składający się z mechanicznie napędzanej szczotki, wrzuca trawę do kosza. To rozwiązanie gwarantuje, że nawet mokra trawa zostanie pozbierana do ostatniego źdźbła. Ten sam system idealnie sprawdzi się również w roli zbieracza do liści w sezonie jesiennym.

W zależności od wybranego modelu, można wybrać kosz z systemem manualnego opróżniania, lub system elektrycznego unoszenia i opróżniania kosza. Miłym dodatkiem jest tylna rolka ugniatająca, z kilkustopniową regulacją siły docisku, która pozwoli uzyskać efektowne pasy, które pięknie prezentują się na skoszonym trawniku.

Fot. Traktor ogrodowy Ariens

Koszenie wymagających trawników – maszyny ogrodnicze Dennis

Gdy przychodzi do koszenia najbardziej wymagających terenów tj. boisk sportowych, pól golfowych, reprezentacyjnych trawników ozdobnych to wybór typu maszyny koszącej ogranicza się właściwie do jednego – kosiarki wrzecionowej. Żaden traktor do trawy czy kosiarka rotacyjna nie jest w stanie precyzyjnie i bezpiecznie przyciąć trawy bardzo nisko. Jednym w wiodących producentów tego typu maszyn jest brytyjska firma DENNIS. Wyspecjalizowała się ona w produkcji prowadzonych kosiarek wrzecionowych, obsługujących prestiżowe stadiony piłkarskie Premier League w Anglii i na całym świecie. Kosiarki wrzecionowe Dennis o różnych szerokościach roboczych, oferują system wymiennych kaset, dzięki którym nie tylko skosimy trawę ale uzyskamy estetyczne pasy czy szachownice na skoszonym trawniku. Inne kasety pozwolą wykonać zabieg wertykulacji, skaryfikacji, aeracji czy szczotkowania. Do wybranych modeli producent oferuje ponadto wygodne, skrętne siedzisko operatora z dodatkową rolką ugniatającą.

Jak bezobsługowo kosić duże tereny zielone?

Ostatnią propozycją, której nie mogło zabraknąć w dzisiejszych czasach są akumulatorowe kosiarki automatyczne. Zwykle kojarzone z mały robotem-odkurzaczem. Już nie tylko kilkuset metrowy trawnik jest w zasięgu. Kilka tysięcy metrów kwadratowych, a nawet kilka hektarów może być obsługiwane w sposób ekologiczny i automatyczny. Włoska firma Ambrogio, specjalizująca się w produkcji automatycznych rozwiązań w swojej ofercie posiada maszyny na rozległe, otwarte przestrzenie takie jak np. lotniska, jak również na rozległe tereny posiadające większą ilość przeszkód.

W pierwszym przypadku można zastosować maszynę do koszenia Ambrogio L400. Ta kosiarka automatyczna posiada szerokość cięcia 84cm i potrafi pracować do 11h na jednym ładowaniu akumulatorów. Pozwala jej to zadbać o powierzchnię do 20.000m2. Urządzenie porusza się po obszarze wyznaczonym przez satelitarny system pozycjonowania GPS. W drugim przypadku zastosowanie znajduje tegoroczna nowość czyli +INFINITYSYSTEM. Jest to innowacyjny system nawigacji, który pozwala kilku robotom kosić jednocześnie na tym samym obszarze w inteligenty i zintegrowany sposób. Dzięki technologii chmury i modułowi komunikacji ZCS Connect, system tworzy i jednocześnie stale udostępnia wirtualne mapy koszonego terenu. Udostępniana mapa pokazuje robotom już skoszone mikro obszary i pozwala optymalizować czas pracy bez pominięcia żadnego obszaru przy zachowaniu całkowitej dokładności. Z udogodnień +INFINITYSYSTEM skorzystać mogą kosiarki automatyczne Ambrogio serii L250 Elite, L350Elite, NEXT 4.0 Elite i NEXT 4.36 Elite.

Jeśli któreś z tych rozwiązań dla profesjonalnego utrzymania terenów zielonych zaciekawiło Cię, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Odwiedź salon profesjonalnych maszyn ogrodniczych firmy PROSAT w Krzyżanowicach, napisz lub zadzwoń. Wysłuchamy Twoich potrzeb i doradzimy rozwiązanie, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

PROSAT Technika Ogrodowa - Centrum Robotów Koszących
ul. Wyzwolenia 2
Krzyżanowice
tel. 601 886 796
kosiarka@kosiarka.pl 

Zobacz i zamów online bez wychodzenia z domu: 

Chcesz wiedzieć więcej? Skonsultuj się telefonicznie bądź mailowo!

Przeczytaj pozostałe artykuły z sekcji:

Materiał zewnętrzny