O rowach, szkole i przebudowie DW 935, czyli co ciekawi mieszkańców Kornowaca
Wracamy do spotkania sołeckiego, które nie tak dawno odbyło się w Kornowacu. Poruszamy najważniejsze naszym zdaniem kwestie, które wybrzmiały w trakcie zebrania mieszkańców z wójtem Grzegorzem Niestrojem.
Co z miejscową podstawówką?
Dalej jedna z mieszkanek pytała o przyszłość miejscowej podstawówki. To placówka, w której przed reformą edukacji istniało gimnazjum dla całej gminy. Po zmianach działają tam klasy VII–VIII. Mieszkankę interesowało czy gmina ma w planach uruchomienie tam w nadchodzącym naborze klasy pierwszej. Kobiecie wtórowało dwóch byłych radnych gminnych – Czesław Jenderko i Marian Knura, którzy podkreślali ogromną potrzebę uruchomienia w kornowackiej podstawówce klas dla młodszych dzieci.
Wójt Niestrój odpowiadał, że gmina rokrocznie stara się otwierać coraz więcej miejsc przedszkolnych. – Na dzisiaj przyjmujemy nawet dwulatków – powiedział Niestrój. Zapowiedział, że w urzędzie myślą o otwarciu oddziału przedszkolnego w kornowackiej podstawówce. – Jeśli chodzi o dużą liczbę siedmiolatków w przedszkolu w Pogrzebieniu, to też będziemy pracowali nad tym, aby powstała jedna klasa w Pogrzebieniu, natomiast jedna klasa tutaj w szkole w Kornowacu – zapowiedział szef gminy. Na dopytanie przez mieszkankę „Na ile to jest pewne?”, wójt odpowiadał, że na razie samorząd będzie się przygotowywał do takiego rozwiązania. – Obecnie jest pomysł na zrealizowanie tego. Będziemy się do tego przygotowywali, jeśli się uda, to do tego dojdzie. Na dzisiaj mamy troszkę jeszcze czasu. Jest pomysł, będziemy rozmawiali z rodzicami. Już szukamy środków, aby te warunki stworzyć i tym samym tę szkołę dopełnić. Mamy tu obecnie cztery klasy i mam nadzieję, że w przyszłości będzie więcej – dopowiadał wójt.
DW 935 czasowo zamknięta
Pod koniec spotkania padło pytanie o przebudowę drogi wojewódzkiej nr 935. Jedna z mieszkanek wypytywała wójta, czy gmina wie, jakie prace trwają w lesie pomiędzy Kornowacem a Raciborzem. Bo to właśnie w tym miejscu ruch ograniczony jest najbardziej.
Wójt, mówiąc, że dokładny projekt przebudowy drogi znajduje się na stronie internetowej Zarządu Dróg Wojewódzkich, wyjaśnił, że obecnie w miejscach wskazanych przez mieszkankę (tam, gdzie ruchem steruje sygnalizacja świetlna) powstają przejścia podziemne dla zwierząt. Dodał, że na odcinku od ostatnich zabudowań przed lasem w Raciborzu, przez cały las ma powstać trzeci pas ruchu. – Od strony Raciborza będą dwa pasy drogowe, natomiast jadąc od nas w kierunku Raciborza jeden – wyjaśnił wójt mieszkańcom.
W ciągu drogi ma również powstać chodnik, ścieżka rowerowa i nowe oświetlenie drogowe. Na terenie Kornowaca w związku z przeprowadzaną inwestycją ma dojść do jednego wyburzenia domu. Chodzi o posesję stojącą w pasie drogi. – Musimy uzbroić się w cierpliwość. Do końca 2021 roku te uciążliwości przed nami. W najbliższym czasie droga ta w trakcie robót ma być nawet zamknięta czasowo na różnych odcinkach. Pierwszy, który ma być zamknięty, to jest ten od Łapacza do ulicy Stawowej. To już w marcu – usłyszeli mieszkańcy. Grzegorz Niestrój mówił, że do czasu zamknięcia drogi muszą być rozwiązane różne kwestie, m.in. związane z dojazdem autobusów do szkół. – Pracujemy nad tym. Czekamy na propozycje zarządcy drogi – powiedział wójt.
Dawid Machecki
*Rzecznik powołał się na następujący przepisy:
1. Zgodnie z Ustawą z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2068 tekst jednolity):
Art. 39. 1. Zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. W szczególności zabrania się: (...)
Odprowadzania wody i ścieków z urządzeń melioracyjnych, gospodarskich lub zakładowych do rowów przydrożnych lub na jezdnię drogi:
2. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2017 Prawo wodne (Dz. U. 2017 poz. 1566):
Art. 234. 1. Właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może:
1) Zmieniać kierunku i natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wód opadowych lub roztopowych ani kierunku odpływu wód ze źródeł – ze szkodą dla gruntów sąsiednich;
2) Odprowadzać wód oraz wprowadzać ścieków na grunty sąsiednie.