Czwartek, 25 lipca 2024

imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba

RSS

2,2 mln zł na szatnie LKS Brzezie. Wydatek budzi wątpliwości

28.01.2020 14:15 | 3 komentarze | ma.w

Radni Lenka oraz Fity zwrócili uwagę na wysoki ich zdaniem wydatek planowany w dzielnicy Raciborza. Na szatnie dla grających w klasie B piłkarzy urząd chce wydać 2,2 mln zł. Zdaniem radnych pilniejszym wydatkiem w Brzeziu jest remont przedszkola.

2,2 mln zł na szatnie LKS Brzezie. Wydatek budzi wątpliwości
Anna Szukalska (Niezależni) uważa, że pilniejszym wydatkiem od szatni jest budowa nowego lodowiska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- To dużo - zaczął dyskusję o celowości wydawania 2,2 mln zł na budowę obiektu sportowego w Brzeziu. Posłuży przede wszystkim piłkarzom LKS-u, drużyny występującej w klasie B.

Radnym z Brzezia jest Leon Fiołka przewodniczący Rady Miasta Racibórz. Tłumaczy, że inwestycja była ustalona jeszcze przed zmianą władz i to ówczesny prezydent Mirosław Lenk deklarował przed wyborami budowę nowych szatni. - Miało się skończyć na 800 tys. zł - przypomniał były włodarz, przywołany przez Fiołkę.

Szef rady wyjaśnia, że 2,2 mln zł to kwota z kosztorysu inwestorskiego. - Taki zakres prac obiecano wtedy sportowcom. Rozłożymy ten wydatek na 2 lata. Obecny budynek grozi katastrofą budowlaną - podkreślił Leon Fiołka.

Zdaniem Mirosława Lenka aktualny budynek LKS można jeszcze modernizować. - Wiem, że nie spełnia oczekiwań miejscowych. Mizeria budżetowa, z którą mamy do czynienia, gdzie mało jest na drogi, prawie nie ma inwestycji w szkoły, czy obiekty kultury wyklucza moim zdaniem nakłady jak ten dla LKS Brzezie. To bardzo duża inwestycja dla małej liczby użytkowników. To nawet nie samo boisko gdzie urządza się festyny, tylko obiekt typowo na potrzeby klubu - mówił na posiedzeniu komisji budżetowej Mirosław Lenk.

Były prezydent powiedział, że jest tym zamiarem władz zaskoczony, bo rezygnuje się z wielu potrzebnych rzeczy. - Ulicy Jordana nie zrobiliśmy, ani docieplenia szkoły w Markowicach. To już prędzej te pieniądze są potrzebne na przedszkole w Brzeziu. Wydatek na LKS jest na wyrost - skwitował Mirosław Lenk.

Inwestycji bronił, mieszkający podobnie jak Fiołka w Brzeziu, wiceprezydent Konieczny.

- Na co dzień mam kontakt z tymi obiektami w dzielnicy. Kosztorys na przebudowę przedszkola też jest, ale nie wydaje mi się, że wymaga ono pilnych nakładów inwestycyjnych. Zdecydowanie pilniejszym zadaniem jest budowa szatni, bo stan klubowego budynku jest fatalny technicznie. Piętro jest wyłączone z użytkowania, strach tam chodzić. Niech radni naocznie zobaczą, żeby się przekonać - nadmienił zastępca Dariusza Polowego.

Konieczny zapowiedział, że Miasto zwróci się do ministerstwa sportu po dofinansowanie na tę inwestycję. - Będziemy się starać o pokrycie 50% ze środków zewnętrznych. W przetargu też może coś uzyskamy. Przy wyburzeniu starej szkoły w Miedoni zamiast 85 tys. zł zapłaciliśmy 35 tys. zł - rzucił przykładem „wice”.

Lenk przyznał, że pomieszczenia dla piłkarzy muszą w Brzeziu być, ale szokuje go kwota na ten cel. Przywołał przykład z LKS Studzienna, gdzie mieszkańcy sami zbudowali sobie halę oraz „Wicher” Płonia gdzie ustawiono szatnie barakowe. - Przecież LKS Brzezie to nie 1 liga. Gdyby inwestycji było dużo, byłoby nas na to stać, to byłaby inna sprawa, ale mamy mizerię budżetową - skwitował M. Lenk. Wskazał też stan obiektów Unii Racibórz, której apele o remont są odrzucane, choć jej baza jest opłakana. - Unia to tradycja, wyższe kategorie rozgrywkowe. Lepiej byłoby kontynuować wydatki na Srebrną - zaznaczył były prezydent.

Przed szermowaniem terminem „mizeria budżetowa” oponowała skarbniczka Beata Koszowska - Gralak. - Inwestycje poziomem nakładów nie odbiegają od lat poprzednich. Wcześniej wydawaliśmy 32,1 mln zł, a w tym roku - 31 mln zł. To nie mizeria - stwierdziła. Lenk skontrował to zdanie uwagą, że inwestycje są pozostałością po jego rządach - osiedle na Łąkowej, ogródek jordanowski i stara policja.

Dominik Konieczny zaznaczył, że kwota 2,2 mln zł wynika z programu funkcjonalno - użytkowego dla tej inwestycji, przyobiecanego przez Mirosława Lenka piłkarzom i działaczom. - Nie robimy nic ponadto, co zostało wtedy uzgodnione - podkreślił wiceprezydent.

Ludzie:

Anna Kobierska - Mróz

Anna Kobierska - Mróz

Naczelnik Wydziału Rozwoju UM Racibórz

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Radny,  były wiceprezydent Raciborza

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Radny Raciborza

Marian Czerner

Marian Czerner

Radny Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz