Komisja Wacławczyka: plan był kwartalny, a nie starczyło roku
Szef prezydenckiej komisji ds. czystego powietrza wystąpił przed radnymi z komisji gospodarki miejskiej. Musiał odpowiedzieć na liczne pytania kierowane doń z ław opozycji w radzie Raciborza.
Dzieci są bezpieczne
Przewodniczący mówił o konieczności przeniesienia obiektów pod zarządem MZB z warunków charakterystycznych dla XIX w. (piece kaflowe, ubikacje na korytarzu) do współczesności. – Problemem w skali Raciborza nie są osiedla domów jednorodzinnych, ale zapóźniony zasób MZB. Niektóry jest tak stary, że urąga godności ludzkiej. Dlatego trzeba cięć w PONE. Wiele dofinansowań pozyskali ci najbardziej zaradni. Piece wymieniali pierwsi, nie zawsze ci najbardziej potrzebujący – tłumaczył D. Wacławczyk.
Jako osiągnięcie komisji „antysmogowej” gość komisji gospodarki wskazał na rekomendację komisji co do zakupu oczyszczaczy powietrza dla wszystkich przedszkoli w mieście. – Dziękuję za tę decyzję finansową radnym. Dziś te urządzenia są we wszystkich przedszkolnych salach. Najmłodsze dzieci są przez te kilka godzin, kiedy przebywają w przedszkolu czy żłobku, zabezpieczone przed smogiem – podkreślił D. Wacławczyk.
Bez inwentaryzacji
Szef komisji wspomniał o potrzebie inwentaryzacji wszystkich kotłowni w mieście. Przyznał jednak, że taka „od drzwi do drzwi” do wykonania w 2 lata jest i trudna i kosztowna. – Możemy się przy tym pomylić nawet o 20% więc czy warto to robić? Aktualnie Miasto wie, że jest 2500 pieców na węgiel w budynkach jednorodzinnych – podzielił się wiedzą Wacławczyk. Przyznał, że widziałby prezydenta Polowego w roli lidera ofensywy antysmogowej na specjalnym spotkaniu, np. na zamku włodarzy wszystkich samorządów z regionu. Do tego nie doszło, ale tematy te są obecne na subregionie i działa grupa robocza z przedstawicielką prezydenta miasta, panią naczelnik Katarzyną Polak w składzie.
Z kominkiem jak z sikaniem
Wacławczyk mówił też o zakazie użytkowania kominków na drewno w strefie bez paliw stałych. – Mam z tym duży dylemat, bo osobiście je uwielbiam. Lubię widok ognia i rozumiem, że walczenie z kominkami to jak walka z tradycją. Prywatne zdanie chowam jednak do kieszeni – mówił radnym. Wskazał bowiem, że droga do strefy w Krakowie opóźniła się z powodu początkowego dopuszczenia do użytku kominków, ale po wyroku sądu administracyjnego wprowadzono zakaz je uwzględniający. – Albo wszystko, albo nic. Likwidacja pieców węglowych przy pozostawieniu kominków może doprowadzić, że zastąpią tzw. kozy, w których można spalić wszystko – przyznał D. Wacławczyk. Dodał przy tym, że miał kominek, gdy prowadził Przystanek Kulturalny Koniec Świata. Posiadaczy kominków pocieszył, że można je podłączyć do bioetanolu i nadal użytkować.– Trzeba się dostosować. 100 lat temu sikaliśmy na dworze, a teraz sikamy już do sanitariatów – podsumował Dawid Wacławczyk.
Mariusz Weidner
Rycka i Fica skontrowali Wacławczyka
Z „zakazem kominkowym” polemizował Paweł Rycka. – Nie widzę nic złego w tym, że ktoś zapali w kominku, a nie jest to jego jedyne źródło ciepła. Ludzie zainwestowali spore kwoty w kominki. Trzeba by się teraz zastanowić nad jakąś rekompensatą dla nich – oznajmił Wacławczykowi. Chciał też wiedzieć jakie działania podjęto w sprawie walki ze smogiem na forum powiatu raciborskiego, gdzie gość komisji jest radnym.
Ludzie:
Dawid Wacławczyk
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Marcin Fica
Radny Miasta Racibórz
Michał Fita
Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza, radny Raciborza
Paweł Rycka
Radny Gminy Racibórz.
Komentarze
2 komentarze
Szanowna komisjo proszę. Głębiej spojrzeć na Kraków którym się sugerujecie mimo iz tam wprowadzono zakaz spalania wegla wiejszosc czsu jest tam powietrze zle lub bardzo zle a gaz wedlug najnowszych badan gaz jest jesze bardziej szkodliwych niz wegiel a prosze pamamietac ze to tez paliwo kopalne jak wegiel czy ropa. Prosze nie zrozumiec mnie zle ale istnieje wiele innych zrodej energii odnawialnej wiele tanszej i mniej szkodliwej niz gaz
Szacunek dla Radnego D.Waclawczyka za jego pracę w komisji oraz dla całej komisji i dla Radnego M.Ficy.Strefa powinna być jak najszersza zasięgiem poza obręb Raciborza.