Brutalny napad w Studziennej. Zastrzelili gospodarza, grozili jego żonie
Świętokradztwo w kościele Matki Bożej pod Raciborzem, brutalny napad na rodzinę Wycisków w Studziennej, zamach bombowy w Brzeziu i niepokojący wzrost poziomu wody w Odrze – to tylko część tematów poruszonych na łamach Nowin równo sto lat temu. Zachęcamy do lektury, która przeniesie was do Raciborza i okolic roku 1919 r.
Racibórz • 1 grudnia 1919 r.
Od Wydawnictwa
Z dniem dzisiejszym przeszło wydawnictwo „Nowin Raciborskich” w Raciborzu na własność długoletniego naszego współpracownika, p. Józefa Palędzkiego. Nabywcy staropolskie „Szczęść Boże!” na polu pracy narodowej!.
„Katolik”, Spółka z ogr.
por. w Bytomiu
Praca przez lud dla ludu
Przejmując „Nowiny Raciborskie” na własność powstrzymuję się od kreślenia długiego programu, uważając, iż jedna jest tylko droga dla polskiego dziennikarza i to: praca przez lud dla ludu.
Podczas blisko 30-letniej pracy redaktorskiej, w tem przez 15 lat w Raciborzu, wierny temu hasłu, stać będę i nadal na straży najświętszych praw polskiego katolickiego ludu. Zwłaszcza w czasie zbliżającego się plebiscytu walczyć będę o polskość Górnego Śląska i o przyłączenie go do Polski. Budzić ducha narodowego w braci ospałej, krzepić wątpiących, popierać wszystko, co dobre i wzniosłe – będzie mojem dążeniem. W tej pracy dopomóż mi Bóg!
Przyjaciół i zwolenników proszę gorąco o poparcie.
Józef Palędzki, redaktor.
Bandycki napad w Studziennej
Racibórz. W sąsiedniej Studziennej bandyci zastrzelili w nocy na czwartek przez okno gospodarza Walentego Wyciska w jego izbie sypialnej, potem weszli do mieszkania, grozili żonie zastrzeleniem, i zrabowawszy wielką sumę pieniędzy, poszli sobie dalej. Przypuszcza się, że bandyci przyszli od strony Sudołu. W Sudole bowiem niepokoili bandyci tej samej nocy gospodarza Tomasza Tchórza, ale zostali spłoszeni.