Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Trafili na trop leku na raka. I planują dalsze eksperymenty

17.11.2019 19:00 | 1 komentarz | juk

Młodzi, zdolni i ambitni. Te trzy słowa doskonale opisują Paulinę i Mateusza, którzy zakończyli właśnie pierwszą fazę skomplikowanych badań nad znalezieniem substancji pokonującej komórki nowotworowe. – Z laboratorium wyszliśmy na tarczy i zamierzmy kontynuować nasze badania – zapowiadają młodzi naukowcy.

Trafili na trop leku na raka. I planują dalsze eksperymenty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsze wyniki

Po wielu dniach ciężkiej pracy, często do późnych godzin nocnych i dziesiątkach prób przeprowadzonych w laboratorium, młodzi naukowcy odnieśli sukces. Dowiedli, że zarówno płyn celomatyczny pozyskany z dżdżownic, jak i kwas L-askorbinowy powodują zahamowanie wzrostu, a także śmierć komórek nowotworowych.

Żółta ciecz, to płyn celomatyczny pozyskany z dżdżownic.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych badań i ich wyników - podkreślają nastolatkowie. Wspólnie planują powtórzyć eksperyment oraz kontynuować badania pod kątem analizy chemicznej płynu celomatycznego oraz identyfikacji substancji odpowiedzialnej za śmierć komórek nowotworowych. - Najpierw jednak chcemy opublikować w prasie naukowej nasze wyniki - zapowiadają. Mają się one ukazać w czerwcu przyszłego roku.

Lekarze i badacze w jednym

Matusz i Paulina mają jasno sprecyzowane cele na przyszłość. - Chcemy zostać lekarzami, ale również prowadzić badania naukowe. To nasze marzenie, za którym chcemy podążać - mówią zgodnie. W kręgu ich planów jest również założenie własnej kliniki.

Mateusz i Paulina w laboratorium.

W najbliższym czasie chcą wykonać dalsze badania. - Chcemy przeprowadzić eksperymenty z krwią ludzką. Żeby sprawdzić, jak zachowuje się po dodaniu do niej kwasu L-askorbinowego czy płynu celomatycznego z dżdżownicy - zapowiadają młodzi naukowcy. Do tego są im potrzebne fundusze. - Zwracamy się do ludzi dobrej woli, którzy chcieliby nas wesprzeć finansowo. Skontaktować można się z nami za pomocą portali społecznościowych lub mejlowo pod adresem mati.kolek@wp.pl. Już teraz dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc - mówi Mateusz. Nim jednak młodzi naukowcy będą realizować wspólne cele przed licelistą egzamin dojrzałości. Później zamierza aplikować na jedną z uczelni medycznych.

(juk)


Artykuł ukazał się w zeszłym wydaniu Nowin Wodzisławskich. W obecnym wydaniu został zaktualizowany.