Poniedziałek, 10 maja 2021

imieniny: Antoniego, Antonina, Izydora

RSS

Taniej za śmieci w Raciborzu nie będzie. Prędzej opłata wzrośnie

05.05.2019 12:00 | 3 komentarze | ma.w

W ślad za naszym artykułem z apelem do prezydenta Polowego by obniżył stawkę opłaty śmieciowej, co obiecał w kampanii wyborczej i są ku temu warunki (wysoka nadwyżka z wpłat od mieszkańców), temat poruszył poruszył na sesji kwietniowej radny Michał Kuliga.

Taniej za śmieci w Raciborzu nie będzie. Prędzej opłata wzrośnie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W 2018 roku wpłynęło do kasy miasta o ponad 450 tys. zł więcej z opłat śmieciowych niż w 2017 roku. Nadwyżka, którą trzeba spożytkować na cele gospodarki odpadami wynosi 415 tys. zł. To okoliczność, która skłoniła poprzedniego prezydenta Raciborza do sugestii skierowanej do Dariusz Polowego, aby pomyśleć o obniżce aktualnej opłaty śmieciowej. Wynosi 13,50 zł. Prezydent miasta mógłby choć nieco ulżyć podatnikom, a gdyby udało mu się to, z czym poprzednik miał permanentne kłopoty, czyli zaradzić rosnącej liczbie raciborzan uciekających poza system opłat (ponad 5 tys. osób) to opłata powinna być niższa o złotówkę. W skali roku to „podatek” mniejszy o 100 zł dla czteroosobowej rodziny.

Temat pojawił się, choć na krótko, na sesji rady miasta 24 kwietnia. O możliwość obniżenia stawki zapytał radny Michał Kuliga. Prezydent Dariusz Polowy (na zdj.) odparł krótko, że tego nie zrobi, bo trwa rok budżetowy. – Czy w takim razie zrobi pan to w przyszłym roku? – dociekał Kuliga. Włodarz uzależnił taką decyzję o sytuacji finansowej w jakiej będzie Miasto. Nam – w przerwie podczas obrad – powiedział, że np. w obliczu rosnących, miejskich wydatków oświatowych trudno mówić o ruchach związanych z obniżką opłaty za śmieci, która jest wpływem do budżetu.

Tymczasem na horyzoncie jest nowa umowa na wywóz śmieci. W okolicy, po ostatnich przetargach opłata śmieciowa wynosi nawet 20,5 zł więc raciborskie 13,50 zł to wyjątkowo tanio. Do tego Racibórz musi od 2020 roku wprowadzić dodatkową frakcję – bioodpady kuchenne. Będzie trzeba je zbierać do osobnego pojemnika, prawdopodobnie do brązowego worka. Czy zafunduje go Miasto czy będzie trzeba zaopatrzyć się weń samemu pokaże specyfikacja przetargowa. Na razie radnych miejskich to w ogóle nie zainteresowało.

(ma.w)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz