Wtorek, 19 października 2021

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Drzewko majowe stanęło w Cyprzanowie [ZDJĘCIA]

01.05.2019 17:50 | 0 komentarzy | mad

Kiedy inne miejscowości z okazji majówki stawiają na wielkie festyny, Cyprzanów organizuje mniejszą uroczystość, ale za to integrującą całą wioskę.

Drzewko majowe stanęło w Cyprzanowie [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To już ośmioletnia tradycja zapoczątkowana przez sołtys Marię Palisę, która rządy w Cyprzanowie sprawuje do dzisiaj. Tradycja stawiania drzewka (słupa) majowego sięga natomiast średniowiecza. To symbol nowej, letniej pory i odradzającej się do życia przyrody.

Cyprzanowską uroczystość rozpoczęło nabożeństwo, które w kościele p.w. Trójcy Świętej odprawił ks. proboszcz Ewald Cwienk. Na placu za plebanią czekało natomiast już drzewko. Gdy przyszedł na to czas, przeniesiono go przed remizę, zajęli się tym miejscowi siłacze. W tym roku pomagał im również sekretarz Pietrowic Wielkich Gabriel Kuczera. Gdy pień został wpasowany do specjalnej konstrukcji, został spionizowany. Drzewko będzie teraz ozdabiać wioskę aż do dożynek, czyli do 8 września.

Wydarzenie co roku licznie gromadzi miejscowych, ci w tym roku mogli również liczyć na słodki upominek ze strony pani sołtys.

Ludzie:

Gabriel Kuczera

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Maria Palisa

Maria Palisa

Radna gminy Pietrowice Wielkie, sołtys Cyprzanowa