środa, 19 maja 2021

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Strajk nauczycieli w Wodzisławiu. Radna pyta o oszczędności

23.04.2019 08:19 | 26 komentarzy | mak

Czy strajkujący nauczyciele w Wodzisławiu Śląskim dostaną wynagrodzenia za dni protestu? Prezydent Mieczysław Kieca przekazuje, że decyzja jeszcze nie zapadła, bo trwa analiza prawna. - Dyrektorzy placówek oświatowych mogą szukać różnych rozwiązań, by w zgodzie z polskim prawem w jakiś sposób zrekompensować ten czas - mówi prezydent. Tymczasem jedna z radnych pyta o oszczędności po pierwszym tygodniu strajku.

Strajk nauczycieli w Wodzisławiu. Radna pyta o oszczędności
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Część samorządów zapowiedziała, że nauczyciele dostaną wypłaty za okres strajku. Inne samorządy stoją na stanowisku, że prawo nie dopuszcza takiego rozwiązania. A jak będzie w przypadku strajkujących nauczycieli ze szkół podstawowych i przedszkoli w Wodzisławiu Śląskim? Prezydent Mieczysław Kieca podkreśla, że trwa analiza i poszukiwanie takich rozwiązań, które będą zgodne z prawem. A to wymaga czasu. Dlatego żadna decyzja jeszcze nie zapadła. - W Polsce jest bardzo wiele analiz na ten temat - podkreśla prezydent. - Rozmawiałem z dyrektorami placówek oświatowych. Szukają takich rozwiązań, aby w zgodzie z polskim prawem w jakiś sposób zrekompensować ten czas. Tu w grę wchodzą różne mechanizmy związane z kodeksem pracy. Ale dajmy sobie jeszcze czas - zaznacza.

Tymczasem na posiedzeniu jednej z miejskich komisji radni prosili o podsumowanie pierwszego tygodnia strajku nauczycieli w Wodzisławiu. Radna Lidia Ptak pytała o wysokość oszczędności wynikających ze strajku (oczywiście przy założeniu, że nauczyciele nie otrzymają wypłat za czas strajku).

Naczelnik Wydziału Edukacji w wodzisławskim urzędzie miasta Ludwika Kłosińska odpowiedziała, że w związku z pierwszym tygodniem strajku jest to kwota około 435,2 tys. zł.

Z kolei rajca Józef Szymaniec pytał o sytuację w wodzisławskich szkołach i przedszkolach. Naczelnik Ludwika Kłosińska przedstawiła statystyki na dzień 15 kwietnia. Tego dnia strajkowało 314 nauczycieli, 71 pracowało, a na L4 przebywały 64 osoby.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.