Czwartek, 2 grudnia 2021

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Do Samborowic prawdopodobnie powrócą dzieci

22.04.2019 11:30 | 0 komentarzy | mad

Jest szansa, że za dwa miesiące ponownie zostanie otwarta placówka – „dom dziecka” w Samborowicach. Poinformował o tym wójt Andrzej Wawrzynek na kwietniowej sesji rady gminy.

Do Samborowic prawdopodobnie powrócą dzieci
Zdjęcie z ponownego otwarcia placówki w Cyprzanowie. Radość dzieci oraz władz była ogromna.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W grudniu na łamach „Nowin Raciborskich” oraz w portalu nowiny.pl informowaliśmy o pietrowickim problemie. Dwie placówki opiekuńczo-terapeutyczne z terenu gminy zostały zamknięte, bo stowarzyszenie Otwarte Serca Dzieciom, które je prowadziło, przegrało konkurs o dotacje na ten cel. Organizował go Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej z Katowic. Ze startujących podmiotów Otwarte Serca Dzieciom uzyskały najniższą punktację, konkurencja uzyskała wyniki ze znaczną przewagą. Wskutek tego dzieci zostały przeniesione do innych placówek na Śląsku. W gminie oraz w powiecie nie mogli się z tym pogodzić. Prowadzono działania zmierzające do tego, aby ośrodki ponownie zaczęły funkcjonować.

Do Cyprzanowa dzieci już powróciły

W przypadku ośrodka w Cyprzanowie już się udało. Placówka została uruchomiona z początkiem marca. Od teraz organem nadzorującym jest powiat (wcześniej leżało to w gestii marszałka) oraz jest to placówka opiekuńczo-wychowawcza, a nie opiekuńczo-terapeutyczna. Wynika to z przepisów prawa. Maksymalnie w ośrodku może przebywać 14 dzieci.

W Samborowicach jeszcze czekają

Gwar rozmów prawdopodobnie powróci i do sąsiedniej wsi. – Jest w trakcie przygotowania otwarcie placówki w Samborowicach – informował na kwietniowym posiedzeniu wójt Andrzej Wawrzynek. – Jest szansa, że placówka do półtorej, dwóch miesięcy będzie funkcjonować – dopowiadał.

Od radnej z Samborowic Ilony Gawlicy, która jest mocno zaangażowana w tę sprawę, dowiedzieliśmy się natomiast, że plan jest taki, aby ośrodek w Samborowicach działał na takich samych zasadach, jak ten w Cyprzanowie. Chodzi więc o zmianę placówki na opiekuńczo-wychowawczą oraz organu prowadzącego na Starosta Powiatowy w Raciborzu. Ze względu na zmianę charakteru placówki, nie powrócą do niej wszystkie te dzieci, które dotychczas tam przebywały. Jednak radość i tak jest ogromna, bo udaje się przywrócić funkcjonowanie ośrodka.

Radna przyznaje, że w całej tej sprawie jest duża pomoc m.in. ze strony starosty Grzegorza Swobody oraz radnego powiatowego Adriana Plury. – Żałujemy, że to nie będą te same dzieci. Jednak będziemy nadal walczyć i tworzyć dom nowym dzieciom – mówi nam radna.

(mad)

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ilona Gawlica

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie