Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Rolnicy pojadą w pola błagać o urodzaj - program wielkanocnych procesji konnych w powiecie raciborskim

17.04.2019 10:56 | 2 komentarze | mad, ma.w

Ozdoba Wielkanocy na ziemi raciborskiej – procesje konne, zaplanowano w tych miejscowościach, gdzie organizowane są one od pokoleń. Prezentujemy ich program. W Lany Poniedziałek warto się wybrać na trasę procesji, by zobaczyć odświętne stroje jeźdźców i przystrojone, wyszykowane na tę okazję zwierzęta. Na tradycyjne Osterreiten ściągają do powiatu goście z okolic oddalonych o setki kilometrów.

Rolnicy pojadą w pola błagać o urodzaj - program wielkanocnych procesji konnych w powiecie raciborskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz Sudół

Miejscowi tradycyjnie skupiają się na błagalnym wymiarze swej procesji. Mimo że ulica Korczaka jest w trakcie kompleksowego remontu (nawierzchnia jest aktualnie zdarta do kostki), to miejsce zbiórki przed wymarszem w pola się nie zmieni. Jeźdźcy i bryczki ustawią się przy plebani, wzdłuż ulicy Czynu Społecznego.

Organizatorzy spodziewają się ponad stu uczestników. Gościem specjalnym będzie biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej Grzegorz Olszowy. Przybywa do Sudołu poświęcić nowy ołtarz i ma pojechać w procesji. Sudolscy miłośnicy koni zamierzają uhonorować jednego z zasłużonych dla procesji rolników – Wilibalda Kuczerę.

Jan Płaczek współorganizujący objazd pól zapowiedział, że w posesji na skrzyżowaniu ulic Korczaka i Hulczyńskiej pojawi się stoisko m.in. z napojami, bo Sudół nie ma już sklepu spożywczego, a z pewnością znajdą się chętni, by ugasić pragnienie w trakcie śledzenia wielogodzinnej procesji.

O godz. 13.00 zaplanowano wyruszenie procesji. Gdy ta objedzie pola od Studziennej po Bieńkowice zaczną się przy ulicy Topolowej widowiskowe wyścigi konne.


Bieńkowice

Prezentujemy program godzinowy wydarzenia w gminie Krzyżanowice

• 12.30 – zbiórka uczestników procesji konnej przy ul. Pomnikowej

• 13.00 – wymarsz procesji

• 14.30 – zakończenie procesji i przygotowanie do wyścigów konnych przy ul. Odrzańskiej

• 16.00 – uroczyste nieszpory

• 17.00 – poczęstunek w restauracji „Rege”

• 19.00 – rozpoczęcie zabawy wielkanocnej


Pietrowice Wielkie

Oto program godzinowy wydarzenia w stolicy gminy

• 11.00 – 12.50 – zbiórka wszystkich uczestników procesji na terenie Centrum Społeczno-Kulturalnego w Pietrowicach Wielkich. Teren będzie ogrodzony i dozorowany. Przygotowane będą zadaszone miejsca z możliwością nakarmienia i napojenia koni. Na miejscu będzie przygotowany poczęstunek dla uczestników przed wyjściem.

• 13.00 – wyjście procesji spod kościoła w Pietrowicach Wielkich i przejście do kościółka św. Krzyża

• 14.00 – 14.20 – nabożeństwo błagalne w kościele pw. Świętego Krzyża

• 14.30 – 15.00 – zakończenie modlitw i tradycyjny konny objazd pól

• 15.00 – 15.30 – uroczysta procesja koni ul. Tłustomostką w Pietrowicach Wielkich

• 15.30 – 15.45 – zakończenie procesji wraz błogosławieństwem

• 15.45 – 24.00 – Konny Festyn Wielkanocny z licznymi atrakcjami na boisku sportowym przy ul. Krawieckiej: konne pokazy kaskaderskie w wykonaniu Apolinarski – Group, pokaz zaprzęgu Bałagulskiego oraz pokaz Dżygitówki (płonący jeździec). Wydarzenie będzie miało atmosferę pikniku rodzinnego. Nie zabraknie namiotu plenerowego, obsługi gastronomicznej oraz atrakcji dla dzieci.

• 18.00 – zabawa taneczna.


Zawada Książęca

Zbiórka uczestników o godz. 13.00 na parkingu przy kościele w Zawadzie Książęcej. Procesja tradycyjnie objedzie trzy wioski - od Zawady Ks. w kierunku Ciechowic, potem Łęgu. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymają się na modlitwę i śpiew.

Zaplanowano też wyścigi konne. A na koniec w świetlicy OSP w Zawadzie na gości będzie czekać kawa i śląski kołocz.


Procesje konne to nie jedyna ciekawa wielkanocna tradycja w naszym powiecie. Jako że w Wielki Czwartek milkną kościelne dzwony, więc chłopcy mają kołatki albo tragaczyki, z którymi obchodzą wieś od domu do domu za co dostają podarki. Grupy chłopców można spotkać w kilku miejscowościach powiatu, m.in. w Bolesławiu, Borucinie, Owsiszczach, a także w Raciborzu-Sudole. Spotykają się pierwszy raz po Mszy w Wielki Czwartek, potem cztery razy w Wielki Piątek i trzy razy w Wielką Sobotę. Ostatnie kłapanie odbywa się o godz. 15.00. Chłopcy odwiedzają wówczas domy, których gospodarze przekazują im podarki - słodycze, owoce a nawet pieniądze.

Czytaj podobne