Poniedziałek, 10 maja 2021

imieniny: Antoniego, Antonina, Izydora

RSS

Racibórz będzie tak zielony jak Opawa?

16.04.2019 11:24 | 4 komentarze | ż

Opawa od lat szczyci się organizacją i utrzymaniem zieleni w przestrzeni miasta. W ciepłe dni główne ulice są zazielenione liśćmi platanów i egzotycznych palm. Co z tego można wykorzystać w Raciborzu sprawdził Prezydent Raciborza Dariusz Polowy - informuje Marcin Wojnarowski, kierownik biura obsługi prezydenta w Urzędzie Miasta Racibórz.

Racibórz będzie tak zielony jak Opawa?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

15 kwietnia prezydent Dariusz Polowy, naczelnik wydziału komunalnego Bożena Jedynak-Turakiewicz, inspektor wydziału komunalnego Maciej Piątek oraz kierownik biura obsługi prezydenta Marcin Wojnarowski wybrali się do Opawy.

Primator Navrátil podkreślił, że w Opawie działa program zacieniania centrum miasta zielenią. Roślinność tworzy naturalne miejsca zacienione – tak bardzo pożądane przez mieszkańców i turystów w ciepłe dni. Jest to uwzględniane przy każdym remoncie i pracach ziemnych w obrębie centrum - relacjonuje M. Wojnarowski.

Opawskie palmy w czasie zimy są przechowywane w szklarni. Jest ona częścią centrum ogrodniczego, należącego do opawskiego samorządu. Dzięki komercyjnej działalności centrum czeski samorząd pozyskuje środki na utrzymanie egzotycznych roślin.

W obchodzie po alejach i parkach Opawy przewodnikiem gości z Raciborza był Michał Jedlicka, zastępca primatora Opawy. Pracownicy opawskiej zieleni miejskiej opowiadali w jaki sposób pielęgnują zieleń miasta i jakie założenia im przyświecają. Doświadczenia zdobyte w Opawie mają zostać wykorzystane już wkrótce przy zagospodarowaniu wyremontowanej ulicy Długiej.

- Spotkanie obfitowało w wymianę doświadczeń. Raciborscy urzędnicy również przekazali swoim czeskim partnerom porcję wiedzy z zakresu naszej gospodarki zielenią miasta. Każdy z samorządów ma swoją specyfikę i pod tym kątem należy dobierać najlepsze rozwiązania. Temat nowego podejścia do urządzenia zieleni miejskiej Raciborza, z naciskiem na ulicę Długą, będzie teraz analizowany w wydziale komunalnym - dodaje M. Wojnarowski.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza