Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Radni zadają sobie pytanie: Co dalej z Zamkiem Piastowskim?

29.03.2019 07:00 | 7 komentarzy | mad

Radni komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Rady Powiatu Raciborskiego mówią jednym głosem. Dawna siedziba Piastów potrzebuje nowego otwarcia. O funkcjonowaniu i wizji zmian rajcy dyskutowali na marcowym posiedzeniu, które zostało zorganizowano w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Radni zadają sobie pytanie: Co dalej z Zamkiem Piastowskim?
Na zdjęciu od lewej: dyrektor Mariola Jakacka oraz radni: Katarzyna Dutkiewicz, Adrian Plura, Dawid Wacławczyk, Piotr Olender i Ewa Lewandowska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czas na zmiany

Dyskusję rozpoczął radny Dawid Wacławczyk, czyli zastępca przewodniczącego komisji. Jego zdaniem potencjał Zamku Piastowskiego nie jest wykorzystywany. Zauważał, że nowa kadencja rady powiatu jest odpowiednim momentem na zadanie sobie pytania „Co dalej?”. – 2019 to rok, w którym powinniśmy wypracować jasną koncepcję – wskazywał.

Radny nawiązywał w swojej wypowiedzi do remontu zamkowej słodowni, na który była próba pozyskania dofinansowania ze środków zewnętrznych. Chodzi o projekt, który zakładał utworzenie w tym miejscu m.in. multimedialnego muzeum, które miało stać się jedną z ciekawszych atrakcji Raciborza. Projekt był przygotowywany z czeskimi partnerami. Wniosek niestety przepadł i to trzykrotnie.

Była też mowa o pełnej nazwie Zamku Piastowskiego, która brzmi: Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Ta według radnego powinna zostać uproszczona. Zmiany powinny także zadziać się w przypadku celów statutowych Zamku, bo jak zauważał Wacławczyk, są rozległe (jest ich pięć, a konkretnie: promocja, turystyka, dziedzictwo kulturowe, działalność kulturalna oraz przedsiębiorczość).

Nowe logo, nowa nazwa

Kolejno do dyskusji dołączyła Mariola Jakacka, czyli dyrektor Zamku Piastowskiego, która od roku stoi na jego czele. Zastąpiła na tym stanowisku ówczesną szefową Grażynę Wójcik, która przeszła na emeryturę. M. Jakacka zauważyła, że należy pochylić się nad zmianą nazwy, a konkretnie nad jej uproszczeniem. Wspominała, że ta obecna powstawała na szybko, kiedy Zamek zaczynał funkcjonować. Wzorowano się wówczas na podobnej instytucji działającej w Märkischer Kreis (powiat partnerski). Podobnie było z celami statutowymi.

Dyrektor mówiła, że raciborski Zamek odwiedzany jest przez około 100 tysięcy turystów rocznie. Zauważała jednak, że najszerszym zainteresowaniem z całej infrastruktury cieszy się sala konferencyjna. To tam organizowane są wszelkie spotkania. Dyrektor wskazywała, że ta obecna jest dobrze wyposażona, jednak jest za mała. Jest też do niej utrudniony dostęp, bo znajduje się na najwyższej kondygnacji. Tym sposobem Mariola Jakacka płynnie przeszła do propozycji zagospodarowania słodowni. Mówiła, że jest potrzeba stworzenia tam na jednym z pięter nowej, większej oraz dostępniejszej sali konferencyjnej. W stylu loft – chodzi m.in. o odkryte cegły czy beton.

Następnie było o rebrandingu, czyli o procesie przekształcania elementów marki. Dyrektor nawiązywała do możliwości zmiany logo Zamku Piastowskiego oraz pozostałych elementów. Przedstawiła nawet radnym konkretne projekty (m.in. torbę, książki czy wizytówki). Materiały stworzyła Magdalena Mandrysz, która ukończyła ASP w Katowicach. Całość przygotowała w formie obrony pracy dyplomowej. Zmiany miałyby być bezkosztowe. – Potraktujcie to jako ekspozycję – zwracała się w stronę radnych, bo jak później zauważała, materiały przygotowane przez M. Mandrysz, zostaną zaprezentowane w formie wystawy; wernisaż ma odbyć się w drugiej połowie kwietnia.

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk