Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Polowy o klinczu, Rycka o strachu. Dlaczego prezydent wycofał się z planów wobec SP4?

27.03.2019 13:35 | 6 komentarzy | ma.w

Jeszcze w lutym rada Raciborza miała podjąć uchwałę o przenosinach „czwórki” z ul. Wojska Polskiego do budynku na ul. Kasprowicza (dawne G1, wcześniej SP12). W ostatnim momencie prezydent zrezygnował z proponowania radzie takiej operacji. Tłumaczył, że wątpliwości miało Śląskie Kuratorium Oświaty. O dodatkowe wyjaśnienia ostatnio poprosił włodarza były szef komisji oświaty Paweł Rycka.

Polowy o klinczu, Rycka o strachu. Dlaczego prezydent wycofał się z planów wobec SP4?
Prezydent Dariusz Polowy coraz częściej jest przepytywany i krytykowany przez radnego Pawła Ryckę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Co się stało? Dlaczego pan zmienił tak nagle zdanie, czego się wystraszył? - dopytywał prezydenta Dariusza Polowego, w trakcie marcowego posiedzenia komisji oświaty, radny Rycka z „Razem dla Raciborza”. Przypomniał włodarzowi, że ten sam, miesiąc wcześniej, na posiedzeniu komisji oświaty, przekonywał radnych, że temat wymaga zdecydowanych i szybkich ruchów.

Paweł Rycka nie zadowolił się tłumaczeniem Polowego, że to kuratorium miało wątpliwości, w którym z budynków powinna dalej działać „czwórka”.

- To pan jest gospodarzem miasta, a nie kurator – zagrzmiał opozycyjny radny.

Zdaniem P. Rycki decyzja prezydencka oznacza zwiększone nakłady z budżetu miasta na funkcjonowanie dwóch budynków w ramach jednej szkoły, gdzie uczą się dzieci i młodzież w 15 oddziałach. Większość sal, w obu obiektach, nie będzie wykorzystywana, ale za ich utrzymanie trzeba płacić.

- Wizytatorzy z kuratorium, którzy przyjechali tuż przed lutową sesją, nie potrafili powiedzieć, który z budynków szkolnych jest lepszy do dalszej działalności. Te wątpliwości spowodowałyby klincz. Dlatego uznałem, że lepiej jest zostawić adres szkoły na ul. Wojska Polskiego – prezydent powtórzył radnemu to, co mówił wcześniej, na lutowej sesji (to kuratorium ostatecznie zatwierdza zmiany w sieci szkół - przyp. red.). Jeden z budynków SP4, działającej w obecnym roku szkolnym w dwóch siedzibach, nie będący od tegorocznego września w użytkowaniu, ma według Polowego wygenerować jakieś oszczędności w miejskich wydatkach.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.