Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Zmiana po 30 latach. Borucin ma nowego sołtysa

26.03.2019 08:46 | 1 komentarz | mad

Dotychczasowy sołtys Ryszard Polak oddał rządzenie Dawidowi Piksie.

Zmiana po 30 latach. Borucin ma nowego sołtysa
Nowy i były sołtys. Od lewej: Dawid Piksa i Ryszard Polak
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W poniedziałkowy wieczór 25 marca w Borucinie w miejscowym domu kultury zorganizowano zebranie wiejskie. Podczas spotkania dotychczasowy sołtys Ryszard Polak oznajmił, że ta obecna kadencja była jego ostatnią. Mówił, że chce oddać rządzenie młodszej osobie. Ku zaskoczeniu, młodszych nikt nie musiał dłużej namawiać. Zgłosiło się aż czterech kandydatów, byli to: Mateusz Kaszny, Marek Obruśnik, Dawid Piksa oraz Bernard Polak. Pierwsze głosowanie doprowadziło do remisu, D. Piksa i B. Polak otrzymali po 11 głosów na 30 możliwych, bo tylu mieszkańców obecnych było na spotkaniu. Po drugiej turze wszystko stało się jasne. Przez pięć lat Borucinem będzie rządzić 34-letni Dawid Piksa. – Dziękuję tym, którzy głosowali na mnie, i tym którzy głosowali na mojego kontrkandydata – powiedział krótko po ogłoszeniu wyników nowy sołtys.

Następnie ustalono, że nowa rada sołecka będzie liczyła sześć osób, w jej skład weszli: Paweł Bryks, Bernard Jureczka, Jerzy Kocjan, Roman Kuc, Maria Mikołajczyk oraz Agata Szwerlak.

Brawa dla sołtysa

Ryszard Polak był najdłużej rządzącym sołtysem w gminie Krzanowice. – To bardzo trudna funkcja, która wymaga wiele samozaparcia i cierpliwości. Trzeba lubić swoją miejscowość, aby tę społeczną funkcję pełnić – mówił burmistrz Andrzej Strzedulla, dziękując przy tym sołtysowi Polakowi za wieloletnią pracę na rzecz gminy. Jego słowa zostały okraszone gromkimi brawami przez mieszkańców.

- To praca społeczna, trwająca 24 godziny na dobę – przyznał w rozmowie z Nowinami Ryszard Polak. Zauważył, że nie żałuje, że 30 lat temu rozpoczął sołtysowanie, jednak nadszedł czas na odpoczynek. Stanowisko sołtysa chciał oddać już przy poprzednich wyborach, jednak po namowach stwierdził, że jeszcze przez jedną kadencję będzie stał na czele wioski. – Nowy sołtys zawsze może liczyć na słowo wsparcia – podkreślił w rozmowie z nami R. Polak.

Czas na młodych

Dawid Piksa przyznał z kolei, że ma wiele sił do działania. – Widzę po sąsiednich wsiach, że tam również młodzi przejmują rządzenie, stwierdziłem, że i ja spróbuję – powiedział nam nowo wybrany sołtys.

Ostatnie sprawozdanie

Sołtys Polak w swoim ostatnim sprawozdaniu mówił o problemie w Borucinie, mianowicie o słabym zasięgu sieci telefonii komórkowej. Zasięgając języka u specjalistów, radził, że jeżeli się tak dzieje, mieszkańcy powinni kontaktować się z operatorami sieci. Było również o kanalizacji, Ryszard Polak rozmawiał w tej sprawie z szefem krzanowickich wodociągów. – Zostałem poinformowany, że po ukończeniu kanalizacji w Krzanowicach będzie przygotowany projekt na kanalizację w Borucinie – mówił. Na zakończenie było o powołanym w grudniu we wiosce Kole Gospodyń Wiejskich, to zostało stworzone z inicjatywy sołtysa oraz rady sołeckiej. Na czele KGW stanęła Agata Szwerlak, a organizacja zrzesza dwadzieścia kobiet.


Czytaj również: 

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.