Piątek, 21 stycznia 2022

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Chemiczna „bomba” w środku wsi

18.03.2019 13:00 | 0 komentarzy | mad

Rządzący Kuźnią Raciborską biją na alarm. Ktoś do Jankowic zwiózł przeróżne substancje. Mowa aż o 72 tysiącach litrów! W gminie chcą jak najszybciej pozbyć się problemu. Sytuację określono mianem kryzysowej.

Chemiczna „bomba” w środku wsi
Na terenie tej posesji przy ul. Raciborskiej w Jankowicach mają znajdować się szkodliwe substancje. Radna Mariola Wajda podkreśla, że sprzątanie czyjejś działki jest koniecznością, a nie załatwianiem sprawy za osobę prywatną.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Substancje zostały zgromadzane w 72 mauzerach, czyli wielkich baniakach. Jak się dowiedzieliśmy, do wioski zwiezione zostały około września. O tym fakcie urzędnicy dowiedzieli się od miejscowych. Substancje zostały złożone na jednej z posesji przy ulicy Raciborskiej. Większość została umieszczona w pomieszczeniu na terenie działki, część w ciężarówce, która następnie została porzucona na posesji. Sprawę nadzoruje prokuratura.

Gmina stwierdziła, że substancji trzeba jak najszybciej się pozbyć. Na utylizację zamrożono w budżecie Kuźni Raciborskiej 170 tysięcy złotych. Sprawę szeroko dyskutowano na lutowym posiedzeniu kuźniańskiej rady miejskiej.

Kupmy działkę

Radna Mariola Wajda w trakcie posiedzenia radziła, aby zainteresować się zakupem działki, na której znajdują się niebezpieczne substancje. Wypowiedź dziwiła jednak radcę prawnego Zbigniewa Pławeckiego. Radna uzasadniała swoją propozycję faktem, że będąc właścicielem działki, można nad nią zapanować. – Posiadając tę działkę, jakąś wartość będziemy już mieli – mówiła. Chwilę wcześniej zauważała również, że raczej nie jest możliwe, aby gmina odzyskała od gospodarza terenu pieniądze za przeprowadzony zabieg. Radna zalecała, aby sprawdzić, czy właściciel działki nie ma jakiegoś zadłużenia wobec gminy oraz czy są jacyś wierzyciele na tej działce.

– Nie wypowie się nikt na temat ewentualnego zadłużenia właściciela działki, bo to są dane objęte tajemnicą skarbową, to rzecz oczywista – odpowiadał radca prawny. Mówił, że jeżeli któryś z radnych ma lepszy pomysł na to, co zrobić w tej sytuacji, to z pewnością pomysł zostanie wysłuchany. – To jest zagrożenie zdrowia lub życia mieszkańców – zwracał uwagę. – Pomysł zakupu nieruchomości zaskoczył mnie. Przede wszystkim, aby mówić o możliwości zakupu działki, musi być ktoś, kto chce sprzedać i ktoś, kto chce kupić – dodał.

Padliśmy ofiarą

Do dyskusji dołączył burmistrz Paweł Macha, mówił, że gmina „padła ofiarą”, zauważał także, że nie jest jedyną w regionie, nawiązywał przy tym do sprawy w gminie Rudnik. Sprawę szeroko opisywaliśmy 8 stycznia w wydaniu „Nowin Raciborskich”. Chodzi o Szonowice, gdzie również na jednej z posesji pozostawiono niebezpieczne odpady. Tam sprawa rozpoczęła się od pożaru na krajowej „czterdziestce piątce”. Po tym zdarzeniu na jednej z posesji pozostał wrak i niebezpieczny ładunek. Mieszkańcy Szonowic przez kilka miesięcy starali się o usunięcie spalonej naczepy. Osiągnęli tylko połowiczny sukces – wrak w końcu odholowano, ale niebezpieczne odpady, które nią przewożono, pozostały. W międzyczasie samobójstwo popełnił właściciel firmy przewozowej.

Głowa Kuźni Raciborskiej mówiła, że propozycja radnej została sprawdzona. – Jestem najdalszy od tego, aby problemy za kogoś załatwić, ale wyczerpaliśmy już wszystkie możliwości. – mówił burmistrz. Zauważał, że nie ma na Śląsku ani jednego depo, gdzie można by było takie odpady zdeponować i utrzymać status osoby, która tym śmieciem zarządza. Podkreślał, że na Śląsku jest tylko jedna instalacja, która utylizuje takie śmieci i ta też po ogłoszeniu przetargu przez kuźniański urząd zgłosiła chęć wykonania zadania. Chodzi o firmę „Sarpi” z Dąbrowy Górniczej.

Ludzie:

Manfred Wrona

Manfred Wrona

Radny Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miasta

Mariola Wajda

Mariola Wajda

Radna miejska Kuźni Raciborskiej 

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Roman Wilk

Roman Wilk

Radny miejski Kuźni Raciborskiej

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej