Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Linia kolejowa z Jastrzębia do Wodzisławia? Jak samorządy wyłożą kasę

12.03.2019 13:00 | 17 komentarzy | art

Informacja o możliwej rewitalizacji linii kolejowej nr 159 wzbudziła spore emocje. Pomysłodawcy zaznaczają jednak, że rewitalizacja będzie możliwa dopiero wtedy jeśli w sprawę zaangażują się samorządy. To o tyle dziwne, że w żaden samorząd powiatu wodzisławskiego o rewitalizację linii nie zabiega.

Linia kolejowa z Jastrzębia do Wodzisławia? Jak samorządy wyłożą kasę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, pod koniec stycznia PKP S.A. poinformowało pisemnie gminę Godów o wstrzymaniu przekazania nieruchomości w śladzie linii nr 159 w Godowie (chodzi o działkę przy dawnym dworcu PKP), ze względu na możliwą odbudowę tej linii kolejowej. Pismo zaskoczyło włodarzy Godowa. Ci przypomnieli, że spora część nieruchomości, którymi biegła linia nie należy już do Skarbu Państwa, a jest własnością gminy Godów, która na przekazanych dawniej przez PKP nieruchomościach, znajdujących się w śladzie linii 159 wybudowała fragment ścieżki rowerowej, a podobną planuje w tym roku budować w Łaziskach, również po dawnym śladzie tej linii. Jak się okazało, już w październiku 2018 r. rewitalizacja linii kolejowej nr 159 została zapowiedziana w rządowym programie Kolej Plus, opublikowanym na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Termin realizacji programu założono na lata 2019 – 2023.

Długie czekanie na odpowiedź

Po informacji jaka dotarła do Godowa, padły pytania o sensowność ekonomiczną odbudowy linii, która połączyłaby Wodzisław z Jastrzębiem, a również o to, jak linia miałaby krzyżować się z autostradą A1. W dodatku pojawiły się wątpliwości, czy Ministerstwo Infrastruktury aby na pewno jest dobrze zorientowane w aktualnym stanie tej linii, którą faktycznie trzeba na nowo wybudować, wraz ze wszystkimi wiaduktami, biorąc pod uwagę również kwestie własnościowe, czyli konieczność odzyskania przekazanych wcześniej nieruchomości.

Z tymi pytaniami 31 stycznia zwróciliśmy się zarówno do PKP S.A, które wysłało do UG w Godowie wspomniane pismo, jak i do Ministerstwa Infrastruktury, które ogłosiło program Kolej Plus. Obie instytucje długo nie odnosiły się do naszych pytań. PKP S.A. najpierw stwierdziły, że sprawą zajmuje się PKP Polskiej Linie Kolejowe. Te odpowiedziały 19 lutego.