Czwartek, 21 października 2021

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Stworzone przez artystów dla artystów czyli nowe pracownie w ZSO nr 1 w Raciborzu [ZDJĘCIA]

11.03.2019 14:04 | 0 komentarzy | żet

11 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu dokonano oficjalnego otwarcia studia fotograficznego oraz pracowni multimedialnej. Inwestycję udało się zrealizować dzięki środkom pozyskanym przez powiat raciborski.

Stworzone przez artystów dla artystów czyli nowe pracownie w ZSO nr 1 w Raciborzu [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Półtora roku temu rozpoczęliśmy w naszej szkole rewolucję. Powstały pracownie rysunku, grafiki, rzeźby. Brakowało nam profesjonalnego studia fotograficznego. Dziś mamy tę pracownię - powiedziała dyrektor szkoły Marzena Kacprowicz.

M. Kacprowicz podkreśliła w swoim przemówieniu, jak wielkim i wymagającym przedsięwzięciem była ta inwestycja. Dyrektor podziękowała za wsparcie byłym i obecnym władzom powiatu raciborskiego, pracownikom wydziałów inwestycji oraz edukacji starostwa, budowlańcom, nauczycielom oraz uczniom, którzy byli zaangażowani w powstanie studia. Zwróciła uwagę, że Liceum Plastyczne, choć wciąż jest młodą szkołą, może poszczycić się znakomitymi osiągnięciami swoich uczniów, którzy bez kompleksów rywalizują ze swoimi rówieśnikami z wielkich miast, zdobywając stypendia premiera, wygrywając olimpiady z historii sztuki, a także ogólnopolskie konkursy plastyczne.

Gabriela Habrom-Rokosz, która w Liceum Plastycznym zajmuje się nauką fotografii, zwróciła uwagę na konieczność istnienia szkoły, w której młodzi ludzie o wielkiej wrażliwości mogą wyrazić siebie, przebijając się przez rozkrzyczany i przeładowany obrazami współczesny świat, dławiący to co wyjątkowe. - Żeby wyzwolić to co w duszy gra, trzeba pozwolić wewnętrznemu człowiekowi przemówić... Tylko w ciszy można zatrzymać w kadrze chwilę, która jest niepowtarzalna - powiedziała, podkreślając znaczenie fotografii jako jedynej dziedziny sztuki, która dzięki swojej bezpośredniej relacji z rzeczywistością jest jednocześnie dokumentem.

Następnie zaproszeni goście na czele ze starostą Grzegorzem Swobodą oraz wicestarostą Markiem Kurpisem zwiedzili nową pracownię fotograficzną. Aby uwiecznić tę historyczną chwilę zdecydowano sie na nietypowy zabieg - przy użyciu kremu, kliszy oraz odczynników chemicznych utrwalono odciski dłoni starosty Swobody, wicestarosty Kurpisa, a także dyrektor Kacprowicz oraz naczelnik wydziału edukacji Danuty Miensopust.

Na zakończenie oficjele otworzyli jeszcze pracownię multimedialną. Tam starosta Swoboda znalazł chwilę, aby porozmawiać z uczniami o wrażeniach z kształcenia się w nowych pracowniach (w praktyce działały one już wcześniej, jednak dopiero teraz dokonano ich oficjalnego otwarcia).

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.