Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Poznaj swoją bibliotekę - Filia numer 11

02.03.2019 10:52 | 0 komentarzy | d

Pewnie mało kto pamięta, że w dzielnicy Sudół, a następnie przy Spółdzielczym Domu Kultury „Strzecha” działała biblioteka. Zapraszamy do lektury i obejrzenia nielicznych archiwalnych zdjęć Filii nr 11 w ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoją bibliotekę” z okazji 70-lecia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Poznaj swoją bibliotekę - Filia numer 11
Spotkanie z Haliną Snopkiewicz autorką powieści dla dzieci w Sudole
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Filia w dzielnicy Sudół powstała pod koniec 1979 roku w lokalu Samorządu Mieszkańców przy ul. Hulczyńskiej 134 i działała wspólnie ze świetlicą środowiskową. Już w styczniu 1980 roku, biblioteka otrzymała protokół zebrania Samorządu Mieszkańców nr 19, w którym znaleźć można wniosek SM, aby w bibliotece była odpowiednia ilość lektur dla szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych”. W kwietniu tego roku ówczesny dyrektor MBP zapewniał, że „w okresie dwóch lat filia w Sudole będzie dysponowała kompletem lektur dla szkół podstawowych”. Niestety nie udało się spełnić oczekiwań mieszkańców, gdyż w ciągu dwóch lat filia w tej dzielnicy została zlikwidowana. W międzyczasie organizacją filii zajęła się Władysława Białkowska, a w 1981 roku pracę w filii rozpoczął Jerzy Dębina. W listopadzie 1982 roku postanowiono, że z powodu nikłych wskaźników czytelnictwa Filia nr 11 zostanie zlikwidowana, a jej księgozbiór przeniesiony do budynku SDK „Strzecha” przy ul. Londzina 38.

Halina Snopkiewicz

W tym samym czasie podjęto działania mające na celu przejęcie od Spółdzielni Pracy Wytwórczo-Usługowej „Sprawność – Elektrometr” księgozbioru i sprzętu biblioteki działającej przy Spółdzielczym Domu Kultury „Strzecha”. Na mocy porozumienia powstała Filia nr 11 bis, której księgozbiór uzupełniony został o zbiory Filii w Sudole. W chwili otwarcia księgozbiór liczył około 12 000 woluminów, w tym ponad 1000 lektur szkolnych i bogaty zbiór wydawnictw Słownikowo-encyklopedycznych. Pracownikami filii były Hildegarda Świerczek i Marta Kurp. Filia została zlikwidowana w 1996 r. w związku z remontem, jaki był prowadzony w „Strzesze”.

Biblioteka w Sudole

Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoją bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Przybliżymy w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

źródło: MiPBP w Raciborzu.