Wtorek, 27 lipca 2021

imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

RSS

Krawaty obcięte, czyli babski comber na tłusty czwartek w Tworkowie [ZDJĘCIA]

01.03.2019 13:02 | 0 komentarzy | mad

Panie z kół gospodyń wiejskich z gminy Krzyżanowice urządziły sobie babski comber. W tłusty czwartek, czyli 28 lutego spotkały w tworkowskim centrum kultury. Na spotkanie przyniosły usmażone przez siebie pączki. W sumie było ich 500, bo każde z dziesięciu kół usmażyło po 50 pączków.

Krawaty obcięte, czyli babski comber na tłusty czwartek w Tworkowie [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Babski comber to zabawa raczej bez mężczyzn, ale zgodnie z tradycją kobiety obcinają mężczyznom podczas tej zabawy krawaty. W tym roku zaszczyt ten spotkał wójta gminy oraz jego zastępcę. Tak więc i tej tradycji stało się zadość. Po degustacji pączków oraz po odtańczeniu „chodzonego” panowie pożegnali panie, życząc im miłej zabawy.

Wójt Grzegorz Utracki
Wicewójt Wolfgang Kroczek

Tłusty czwartek jest wstępem do zabaw, które towarzyszą ostatnim dniom karnawału, przed czterdziestodniowym postem. W Tworkowie poza degustacją pączków były też różne konkursy, zabawy, wspólne śpiewy i tańce.

Był to dziewiąty z kolei „Tłusty Czwartek” w tworkowskim Centrum Kultury zorganizowany tak jak i poprzednie, przez Gminny Zespół Oświaty Kultury Sportu i Turystyki wspólnie z kołami gospodyń wiejskich gminy Krzyżanowice.

Zobacz galerię, kliknij TUTAJ

źródło: UG Krzyżanowice, opr. (mad).

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Wolfgang Kroczek

Wolfgang Kroczek

Wicewójt gminy Krzyżanowice