środa, 1 grudnia 2021

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Krzysztof Żychski nowym szefem edukacji w UM Racibórz [konferencja prezydenta Polowego]

01.03.2019 11:59 | 17 komentarzy | ma.w

Włodarz Raciborza poinformował 1 marca na posesyjnej konferencji prasowej o tym, kto wygrał konkurs na Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Racibórz. Mówił także o rezygnacji urzędu z przenosin SP4 na ulicę Kasprowicza.

Krzysztof Żychski nowym szefem edukacji w UM Racibórz [konferencja prezydenta Polowego]
Dariusz Polowy na lutowej konferencji posesyjnej w raciborskim magistracie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

K. Żychski to przedsiębiorca ("Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy "Krymar" Krzysztof Żychski" to firma zajmująca się sprzedażą odzieży. Firma mieści się przy ul. Morawskiej w Raciborzu; prezydent powiedział, że K. Żychski prowadzi działalność od 20, zatrudniał 30 pracowników). To mieszkaniec raciborskich Markowic. Ma 42 lata. Był członkiem Miejskiej Komisji Wyborczej w ostatnich wyborach samorządowych, reprezentował w niej komitet Dariusza Polowego. Jak podał prezydent, nowy szef edukacji miejskiej ukończył Wyższą Szkołę Zarządzania w Opolu, specjalizację Zarządzanie i Ekonomika Oświaty.

Krzysztof Żychski; zdjęcie udostępnione przez Urząd Miasta Racibórz

Wyboru nowego naczelnika dokonała trzyosobowa komisja konkursowa, której przewodniczył Dariusz Polowy. W skład komisji, która wybrała nowego naczelnika wchodzili także Sekretarz Miasta Tomasz Kaliciak (członek komisji) oraz Agnieszka Halota (członek komisji).

W konkursie startowało 7 osób. Konkurencja wydawała się silna. Z naszych informacji wynika, że wśród nich były (nieoficjalnie): osoba startująca w minionych wyborach z KWW Michała Fity (nauczyciel w jednej z raciborskich szkół); radny jednej z gmin powiatu raciborskiego i doświadczony nauczyciel; osoba pracująca w przeszłości w służbach oświatowych Miasta Rybnik; jeden z urzędników zatrudnionych aktualnie w wydziale edukacji raciborskiego urzędu oraz były kurator oświaty w woj. opolskim.

D. Polowy powiedział dziennikarzom, że jego nowy podwładny będzie kładł nacisk na jakość kształcenia w raciborskich placówkach, a za cel działań edukacyjnych stawia dobro dziecka. - Pana Krzysztofa cechuje zadaniowość, realizacja wyznaczonych celów - scharakteryzował nowego naczelnika na konferencji. Prezydent zapytany czy kandydat odnosił się w swojej wizji dla przyszłości raciborskiej oświaty do ewentualnych zmian w sieci szkolnej (likwidacja placówek) odparł, że na poziomie konkursu o takich zagadnieniach nie dyskutowano.

Oto pełna wypowiedź prezydenta o zwycięzcy konkursu:

W tym co przedstawił pan Żychski najważniejsze było, że zrobił to bez kompleksów i bez obciążeń. Dla niego głównym elementem jest jakość kształcenia i to, że celem działania oświaty jest dziecko. Oczywiście aby cel – prawidłowe kształcenie dzieci - osiągnąć potrzebna jest kadra i baza materialna, a wszystko zorganizowane racjonalnie.

Pan Krzysztof ma podejście do obowiązków zadaniowe. Potrafi wyznaczać cele i w ramach tego się poruszać, rozwiązywać duży problem przez kolejne kamienie milowe tej drogi.

Czy rozmawialiśmy o koncepcji przyszłej sieci placówek oświatowych? Na takim poziomie szczegółowości jeszcze nie, nie na tym poziomie - rekrutacji. Trudno wymagać by ktoś to robił aplikując o pracę. Za takie opracowania urząd płacił grube pieniądze.

Wybór kandydata z otoczenia Dariusza Polowego oznacza, że to on będzie nadal zajmował się w urzędzie sprawami oświatowymi. Prezydent zapowiedział nowy podział zadań między zastępców. Uzgodnienia wciąż trwają. Nie wykluczył zmian w strukturze wydziału edukacji, kultury i sportu. Sprawy kultury (np. Dni Raciborza) są bliższe Michałowi Ficie i być może to jemu będzie podlegać ten dział.

Część konferencji posesyjnej w zapisie video.

Konferencja prasowa odbyła się w sali kolumnowej raciborskiego magistratu

Dziennikarze lokalnych mediów i urzędnicy BOP Dariusza Polowego

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza