środa, 1 grudnia 2021

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Biletowane Dni Raciborza: Fita bronił się przed zarzutami Borowika

28.02.2019 19:00 | 5 komentarzy | ma.w

- Ośmieszamy się od Pomorza po Tatry – skomentował pomysł wprowadzenia biletów na koncert Kultu z okazji Dni Raciborza radny Stanisław Borowik. O lokalizacji imprezy na Zamku mówił, że zmieści się tam tylko 1200 osób, a ochrony będzie trzeba dwa razy więcej niż zwykle się zatrudnia. Na te uwagi odpowiadał wiceprezydent Michał Fita, choć oficjalnie nie odpowiada za działkę kulturalną.

Biletowane Dni Raciborza: Fita bronił się przed zarzutami Borowika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Borowik ironizował, że Kult ma zagrać na Zamku chyba po to aby odizolować płotem uczestników koncertu od reszty raciborzan. - Pan chce zrobić z tego kameralny koncert, ale Kult jest grupą, która gra dla dużej publiki – argumentował organizator Memoriału. Jego zdaniem błędem jest, że na Dni Raciborza sprowadza się taki zespół, zamiast czegoś dla młodzieży. - Kiedy występowała Margaret dzieci od rana stały pod sceną – rzucił przykładem oczekiwanej w Raciborzu gwiazdy. Dodał, że Kult nie śpiewa dla rodzin z dziećmi.

Biletowanie Dni Raciborza Borowik porównał z zaproszeniem na urodziny, gdzie goście: „złotówkę płacą na wejście, 5 zł za tort, a 10 zł za szampana”. - Nie przystoi tak postępować – uważa pan Stanisław. Zażądał od prezydenta miasta udostępnienia wszystkich umów związanych z organizacją koncertu Kultu.

W polemikę z radnym wdał się wiceprezydent Michał Fita. Choć formalnie nie odpowiada za sprawy kultury, to on organizował spotkanie ws. organizacji Dni Raciborza, na którym wymyślono biletowanie koncertu grupy Kult i jego lokalizację na Zamku Piastowskim. Wybrano go aby nie zakłócać ciszy nocnej w centrum. - Zabawa ma trwać dłużej i kończyć się później – wyjaśniał.

- Żadne decyzje w sprawie Dni Raciborza nie są stuprocentowe – oznajmił wiceprezydent.

Fita nie był w stanie podać czy poza koncertem Kultu będą jeszcze jakieś inne atrakcje w Dni Raciborza. Organizuje je RCK, który na lutowej sesji dostał z budżetu miasta 120 tys. zł na organizację miejskiej imprezy (z tej kwoty część pokryje koszty Koncertu Noworocznego Prezydenta i Starosty). Z naszych – nieoficjalnych - informacji wynika, że występ grupy Kazika Staszewskiego kosztuje ponad 100 tys. zł.

Wiceprezydent liczy, że RCK przygotuje poza koncertem grupy Kult jeszcze wiele innych atrakcji, a imprezy odbędą się w dniach od 14 do 16 czerwca, a także w kolejne czerwcowe dni.

Gdy Fita przywołał przykład Nędzy jako biletowanego święta gminy, Stanisław Borowik prosił by nie równać Raciborza do Nędzy, a kiedy M. Fita wspomniał, że Wodzisław Śląski przymierza się do biletowania swego święta miasta (mówi się o 1 zł, na stadionie miejskim – przyp. red.), Borowik stwierdził, że jego interesują raciborzanie, a nie mieszkańcy innych śląskich miast.

- To niemoralne i nieuczciwe – skomentował wyjaśnienia „wicka” Stanisław Borowik.

W obronie koalicyjnego kolegi stanęła Zuzanna Tomaszewska stwierdzając, że na razie nie zapadły konkretne decyzje (jest już prawie marzec, w Wodzisławiu mają program zapięty na ostatni guzik, a w Raciborzu nic nie wiadomo, a lokalizacji nie ustalono jeszcze ze starostwem – przyp. red.). Odniosła się do uwag Borowika, że Kult nie jest zespołem dla dzieci. - Na Donatana i Cleo z dziećmi też bym nie poszła. Koncerty muzyczne to kwestia gustu, a z gustami się nie dyskutuje – podsumowała przewodnicząca komisji oświaty. Na tym forum ma być jeszcze przedyskutowana – pod koniec marca – kwestia wprowadzenia biletów na imprezę w ramach Dni Raciborza. Takie rozwiązanie wskazał szef rady miasta Leon Fiołka.

Ludzie:

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty