Poniedziałek, 21 czerwca 2021

imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

RSS

10 zł na miesiąc... stypendium naukowego

27.02.2019 19:00 | 7 komentarzy | mak

Zdolny uczeń dowiaduje się, że dostanie stypendium od władz miasta za dobre wyniki w nauce. Jest z siebie dumny. Ale mina mu rzednie, gdy okazuje się, że to... 10 zł za miesiąc. To nie żart. Tak to wygląda w Rydułtowach. Włodarze wyjaśniają, że muszą sprawę... przeanalizować.

10 zł na miesiąc... stypendium naukowego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Każdego roku uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studenci mieszkający na terenie Rydułtów mogą składać do burmistrza wnioski o stypendia. Tacy, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce, odnoszą sukcesy na olimpiadach przedmiotowych albo mają na koncie triumfy w dziedzinach kultury, sztuki albo sportu. To się rzecz jasna chwali, że miasto wspomaga młodych i zdolnych. Jeden z rydułtowskich radnych poruszył jednak mniej chwalebny wątek udzielania stypendiów. – Rozmawiałem ostatnio z jedną mieszkanką Rydułtów. Pokazała mi umowę na stypendium dla jej syna. Wynosi ono 10 zł na miesiąc – powiedział radny Marek Wystyrk na ostatniej sesji rady miasta w Rydułtowach. – Nie wiem, co państwo na ten temat sądzą – zwrócił się do pozostałych uczestników sesji. – Nie wydaje się, że taka kwota wspomaga rozwój naukowy – dziwił się sytuacji radny Wystyrk.

Faktycznie, we wspomnianej umowie stypendialnej znalazł się zapis: „Stypendysta otrzyma od Fundatora stypendium w wysokości 10,00 zł/miesiąc na okres 12 miesięcy (t.j. od października 2018 r. do września 2019 r.) – łącznie 120,00 zł, które przeznaczy na potrzeby rozwoju uzdolnień i zainteresowań”.

Oczywiście nie wszystkie stypendia przyznawane przez władze Rydułtów to ledwie 10 zł na miesiąc. Ale tak niskie – jak się okazuje – też są, dlatego zdaniem radnego Wystyrka miasto powinno ustalić minimalną kwotę stypendium, żeby nie była ona aż tak mała. – W czym tak naprawdę 10 zł na miesiąc pomoże stypendyście? W rozwoju naukowym? To chyba niepoważne. Przydałaby się zmiana w regulaminie – uważa rajca.

Włodarze miasta tłumaczą, że stypendia są przyznawane na podstawie treści uchwał z 2009 i 2010 r. Żeby zmienić zasady, konieczna jest wcześniejsza analiza sytuacji. – Aby móc zwiększyć kwoty stypendium, należałoby zmienić zasady przyznawania. W efekcie stypendium będzie opiewać na wyższą kwotę, ale ilość uczniów tym samym zmaleje. Jesteśmy w trakcie analizowania obecnego regulaminu – tłumaczy nowa wiceburmistrz Mariola Bolisęga. Żadne decyzje nie zostały więc podjęte.

W 2018 r. w Rydułtowach stypendia zostały przyznane łącznie 77 uczniom. Miasto przeznaczyło na ten cel 23 820 zł. Z kolei na 2019 r. zaplanowano w budżecie na stypendia kwotę 21 000 zł.

(mak)