Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Będziemy mieli nowe dowody osobiste. Zmiany od 4 marca

20.02.2019 09:00 | 2 komentarze | d

- Finalizujemy projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu. Jesteśmy tuż przed uruchomieniem wydawania dowodów osobistych z warstwą elektroniczną – podkreśla Marek Zagórski (na zdj.), Minister Cyfryzacji.

Będziemy mieli nowe dowody osobiste. Zmiany od 4 marca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Udane testy

Wnioski o e-Dowody będzie można składać od poniedziałku 4 marca. Ministerstwo Cyfryzacji jest w trakcie ostatnich przygotowań. Pomyślnie przebiegły już testy, które zostały przeprowadzone w kilkudziesięciu urzędach w całej Polsce. Urzędnicy mieli podczas nich możliwość sprawdzenia, jak załatwianie spraw związanych z dowodem będzie wyglądał w praktyce. Trwają też szkolenia urzędników. Przeszkolono ich prawie 5 tys.

- Robimy wszystko, by proces wdrożenia skrócić do niezbędnego minimum i by przebiegał bez żadnych zakłóceń – dodaje Marek Zagórski.

Cały proces wdrożenia rozpocznie się w piątek 1 marca. Warto pamiętać, że z powodu konieczności przeprowadzenia niezbędnych zmian serwisowych w weekend (2 i 3 marca) nie będzie można załatwiać spraw urzędowych, również drogą elektroniczną.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Od środy, 27 lutego ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączona zostanie możliwość elektronicznego złożenia wniosku o dowód. Chodzi o to, by wszystkie wnioski elektroniczne, które zostaną złożone, mogły zostać obsłużone. Wnioski online będzie można składać ponownie od poniedziałku – 4 marca (te osoby dostaną już dowody z warstwą elektroniczną).

Składając wcześniej wniosek online, należy pamiętać, by go prawidłowo wypełnić. Przede wszystkim czy załącza się zdjęcie zgodne z wymaganiami – to najczęstszy błąd. Opis tych wymagań można znaleźć na portalu obywatel.gov.pl.

Jeśli zdjęcie będzie nieprawidłowe, urząd wezwie do uzupełnienia wniosku (dostarczenia odpowiedniej fotografii). Obywatel dostanie wówczas wiadomość na swoją skrzynkę na ePUAP. Nie należy zwlekać z przesłaniem nowego zdjęcia. Należy to zrobić najpóźniej do piątku 1 marca do godz. 11.30.

Jeśli wniosek o dowód osobisty ktoś planuje składać osobiście (w urzędzie) – powinien to zrobić jak najszybciej lub poczekać do 4 marca.

W piątek, 1 marca od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna. Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód będą przyjmowane w urzędach tylko do godz. 11.30. Od godz. 12.00 do zamknięcia urzędu nie będzie możliwości ani złożenia wniosku, ani załatwienia innych spraw dotyczących dowodu osobistego, np. nie będzie można odebrać gotowego już dokumentu.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, opr. (d).