środa, 19 maja 2021

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Trasa rowerowa będzie droższa

17.02.2019 07:00 | 1 komentarz | art

Budowa II etapu ścieżki rowerowej, która w ramach unijnego projektu „Żelazny Szlak Rowerowy” ma powstać w Łaziskach, będzie znacznie droższa, niż zakładali urzędnicy

Trasa rowerowa będzie droższa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Planowana budowa drugiego już fragmentu ścieżki rowerowej zakłada zagospodarowanie ciągów kolejowych na odcinku przebiegającym od skrzyżowania z ulicą Powstańców Śląskich w Łaziskach (okolice dawnego przejazdu kolejowego nieopodal skrzyżowania ul. Powstańców z ul. Stawową) do skrzyżowania z ulicą Dworcową w Łaziskach. Powstanie tam trasa o nawierzchni przepuszczalnej mineralno-poliuretanowej wraz z podbudową. W ramach zadania przewiduje się również wykonanie zjazdów, przebudowę skrzyżowań wraz z organizacją ruchu oraz wykonanie miejsc rekreacyjnych i pozostałej infrastruktury.

Ogłoszony pod koniec ubiegłego roku przetarg na budowę ścieżki rowerowej o długości 1408 m, która ma biegnąć po torowisku dawnej linii kolejowej nr 159 nie został co prawda jeszcze definitywnie rozstrzygnięty, ale otwarto już oferty. I okazało się, że są one znacznie wyższe, niż zakładano. Planowany przez włodarzy gminy budżet zadania wynosi 1 mln 474 tys. zł, tymczasem najtańsza oferta opiewa na 1 mln 980 tys. zł, kolejna jest o 1 tys. zł wyższa, a trzecia opiewa na kwotę 2 mln 627 tys. zł. Co w tej sytuacji dalej?

– Sprawdzamy, jak wychodzą przetargi na ścieżkę u naszych projektowych partnerów, czyli w Jastrzębiu i Zebrzydowicach. W Zebrzydowicach stawki w przeliczeniu na metr, biorąc pod uwagę ten sam zakres prac, są podobne do tych jakie wychodzą w naszym przetargu. Wygląda więc na to, że raczej nie ma co liczyć na niższe oferty – mówi Tomasz Kasperuk, zastępca wójta Godowa, dodając, że wójt gminy zaproponuje radzie by w budżecie zarezerwować na wykonanie zadania dodatkowe, brakujące pół miliona złotych, co pozwoli na wybór najtańszej oferty i podpisanie umowy na wykonanie trasy. Ta ma być gotowa do końca października tego roku.

Przypomnijmy, budowa trasy powstanie w ramach projektu „Żelazny Szlak Rowerowy” realizowanego wspólnie przez Jastrzębie Zdrój, gminy Godów i Zebrzydowice oraz czeską Karvinę i Petrovice u Karvine. W ramach pierwszego etapu w 2018 r. w Godowie oddano już do użytku trasę o długości 2,8 km, ciągnącą się od granicy gminy z Jastrzębiem aż do ul. 1 Maja w Godowie, a także trasę na terenie Zebrzydowic i niewielki fragment w Jastrzębiu. Są one częścią pętli rowerowej ciągnącej się przez tereny uczestników projektu. Dzięki budowie ścieżek II etapu (w Łaziskach, Zebrzydowicach i Jastrzębiu) pętla zostanie powiększona o nowe tereny. Zadanie jest dofinansowywane ze środków unijnych.

(art)