Czwartek, 25 kwietnia 2024

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Wacławczyk: W walce ze smogiem idziemy do przodu

16.02.2019 19:00 | 8 komentarzy | ma.w

Pieniądze na walkę ze smogiem to najlepiej wydane środki w budżecie miasta – uważa Dawid Wacławczyk. Radny powiatowy, lider RSS Nasze Miasto i były działacz Raciborskiego Alarmu Smogowego szefuje teraz nowej komisji doradczej przy prezydencie Polowym.

Wacławczyk: W walce ze smogiem idziemy do przodu
Walka o czyste powietrze nie obejdzie się bez kosztów. Poniosą je wszyscy – zapowiada Dawid Wacławczyk, przewodniczący nowej komisji antysmogowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Jakie priorytety stawia sobie nowa komisja na początek działalności?

– Na początek chciałbym jasno określić ścieżkę prawną wprowadzania strefy bez paliw stałych. Mamy obiecaną pomoc działaczy z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Mają świetne doświadczenia z Krakowa, gdzie powietrze systematycznie się poprawia. Aktualnie prowadzą taki sam proces doradczy dla gminy Skawina. Chciałbym zaprosić tych działaczy na naszą komisję. W najbliższym czasie chciałbym skłonić prezydenta do podjęcia konkretnych działań. Mamy już projekt uchwały, przygotowany jeszcze w poprzedniej kadencji. Mirosław Lenk i jego radni nieco naszą inicjatywę „rozmyli”. Tymczasem my chcemy zobligować prezydenta do konkretnych działań w określonych terminach. Wiem, że prezydent planuje już spotkania z mieszkańcami w Miedoni i Markowicach, tam gdzie nie ma jeszcze sieci gazowej. Zgazyfikowanie tych obszarów jest w tej chwili najważniejsze. Bez tego strefa będzie nierealna. Ale by doszło do gazyfikacji, trzeba wstrzymać możliwość instalowania, a przynajmniej otrzymywania dotacji na piece węglowe z programu Czyste Powietrze. Byłoby nonsensem, gdyby program o tak pięknej nazwie okazał się przeszkodą w prawdziwych działaniach ekologicznych, jakie należy przeprowadzić.

– Do czego finalnie będą zmierzać działania w walce ze smogiem?

– Docelowym będzie przekształcenie Raciborza w jedną, spójną strefę bez spalania paliw stałych. To jest cel na jakieś 8 – 10 lat. Uważam, że ten temat można i trzeba wykorzystać promocyjnie, bo będziemy pierwszym miastem na Śląsku, które zrobi coś takiego. Dzisiaj nie wystarczą już konkursy na ekologiczne wiersze i piosenki, czy listek przy logo miasta. Racibórz może być realnie zdrową i atrakcyjną „mieszkalnią” nad Odrą z lasami wokół, prawdziwą ekologiczną wyspą przy Rybniku i Gliwicach. Dziś z aktualnym stanem powietrza ekologiczność Raciborza jest czysto teoretyczna. To wydmuszka. Utworzenie miasta naprawdę zdrowego i ekologicznego będzie miało konkretny wpływ na naszą gospodarkę: ceny działek, rynek usług i promocję miasta. Jestem przekonany, że to zaprocentuje w ten sposób.

Rozmawiał Mariusz Weidner

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Ewa Klimaszewska

Ewa Klimaszewska

Architekt miejski w UM Racibórz

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty