Sobota, 29 stycznia 2022

imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego

RSS

Dziedzictwo ekipy Lenka w rękach ludzi Polowego

14.02.2019 19:00 | 5 komentarzy | ma.w

Kosmetycznymi nazwał prezydent Polowy zmiany jakie wprowadził do budżetu sporządzonego jesienią jeszcze przez Mirosława Lenka. Plan finansowy miasta jest zatem kontynuacją działań poprzedniej ekipy władzy.

Dziedzictwo ekipy Lenka w rękach ludzi Polowego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wynik głosowania nad budżetem – 16:6 włodarz miasta uznał za dobry prognostyk. – Nasza wizja jak powinien być konstruowany budżet znalazła duże poparcie – podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami Dariusz Polowy. Mówił, że to nie jest budżet koalicji Polowy – Fita, bo projekt odziedziczono po poprzednikach. – Nasze zmiany dotyczyły kwestii prawie kosmetycznych – zaznaczył.

Problem, z jakim zmierzył się w trakcie tych poprawek, to brak 4 mln zł premii z Banku Gospodarstwa Krajowego. Terminarz budowy bloków przy ul. Łąkowej (Polowy mówił o opóźnieniach) nie pozwala zakładać tej kwoty w planie dochodów. – Bank Gospodarstwa Krajowego nie wypłaci w tym roku stosownej premii. Wobec niższych dochodów szukaliśmy oszczędności. Uznałem, że można obniżyć wydatki miasta na Program Ograniczania Niskiej Emisji, dlatego, że budżet miasta można w tym miejscu wspomóc z innego źródła – wyjaśniał na konferencji posesyjnej prezydent Polowy. Włodarz wskazuje, że „podobny efekt jak przy korzystaniu z dotacji miejskich przy wymianie pieców można osiągnąć kierując ludzi do rządowego programu „Czyste powietrze”, wspierając ich eko-doradcą, pomagającym wypełnić wnioski”.

D. Polowy uspokajał też, że obniżenie wartości PONE nie zagraża jego realizacji. W porównaniu z rokiem ubiegłym i realnym wykonaniem budżetu na ten cel na poziomie 4,6 mln zł, w 2019 roku zaplanowano 3,8 mln zł. Różnice jego zdaniem wynoszą 800 tys. zł, choć w budżecie wprowadzono korektę na prawie 2,2 mln zł. – Ważne dla nas jest utrzymanie dyscypliny budżetowej – argumentował Polowy.

Przy okazji prezydent zapewnił, że każde wolne środki jakie się pojawią w budżecie miasta będą zasilać PONE. – Jeśli będzie tak, że zainteresowanie PONE będzie duże i wyczerpią się zaplanowane środki, to przy woli rady podejmiemy zobowiązanie o zaciągnięciu kredytu. Wtedy zwiększy się jednak zadłużenie Miasta – podsumował Dariusz Polowy.

(ma.w)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.