Wtorek, 30 listopada 2021

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Chcesz się bawić? To płać!

13.02.2019 13:00 | 18 komentarzy | ma.w

Czy raciborzanie będą musieli kupić bilet na tegoroczne Dni Raciborza?

Chcesz się bawić? To płać!
Stanisław Borowik, Zuzanna Tomaszewska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W urzędzie miasta zastanawiają się nad wprowadzeniem opłaty za koncert grupy Kult i Kazika Staszewskiego. Zaplanowano go w Raciborzu w piątek 14 czerwca. Scena ma stanąć na Zamku Piastowskim. Byłby to pierwszy biletowany koncert plenerowy organizowany przez magistrat czyli z pieniędzy podatników. Także w skali województwa byłoby to nowatorskie rozwiązanie. Święta miast są bezpłatne dla mieszkańców.

Dni Raciborza odbędą się w weekend 14 – 16 czerwca, to oficjalna informacja z urzędu. Z tego, co przekazał dziennikarzom na ostatniej posesyjnej konferencji prasowej prezydent Dariusz Polowy, zespół „Kult” z Kazikiem Staszewskim jest jedyną gwiazdą zakontraktowaną na święto miasta. Włodarz zastanawiał się czy powinien już podać mediom ten komunikat, choć mamy połowę lutego. W latach ubiegłych urząd w styczniu dawno już znał szczegóły czerwcowych, miejskich koncertów. Gwiazdy estrady trzeba „łapać” szybo, bo chętnych na ich występy w ciepłe miesiące roku jest niemało. Podczas konferencji D. Polowy skonsultował ujawnienie wieści o koncercie ze swoimi podwładnymi z Biura Obsługi Prezydenta. W końcu uznał, że to zrobi i niech „informacja pożyje z tydzień”. Ponieważ temat „Kultu” nie jest jedyną nowością w Dniach Raciborza według pomysłów nowej władzy, wątek ten może jednak pożyć dłużej.

Wydali już wszystko

Odkąd istnieje raciborski samorząd wszystkie koncerty plenerowe organizowane przez Miasto były darmowe dla mieszkańców. Tymczasem w magistracie rozważają (ustalenia nieoficjalne) wprowadzenie płatnych wejściówek. Z naszych danych wynika, że w grę wchodzi cena 20 zł. O takiej stawce mówi się, bo kontrakt „Kultu” pochłania cały budżet przeznaczony na Dni Raciborza czyli 100 tys. zł. Gdyby koszty koncertu piątkowego obniżyć przez sprzedaż biletów, to pieniędzy starczyłoby na wypełnienie programu na kolejne dwa dni weekendu. Wiceprezydent Fita ujawnił w mediach, że chce sprowadzić jakąś grupę disco polo. Prawdopodobnie resztę programu wypełniłby amatorski ruch artystyczny, zespoły i artyści działający przy RCK.

Piątka na wejście

W przeszłości, gdy Dni Raciborza kilkakrotnie organizowano na stadionie OSiR ówczesna wiceprezydent dr Ludmiła Nowacka mówiła o pomyśle tanich (rzędu 5 zł) wejściówek na teren ośrodka w trakcie miejskich imprez. Jednak tych rozwiązań nigdy nie wdrożono w życie.

Za sprawy organizacji imprez kulturalnych w Raciborzu odpowiada aktualnie prezydent Dariusz Polowy, któremu podlega „resortowo” wydział edukacji, kultury i sportu, ale organizacją Dni Raciborza zajął się jego koalicjant Fita.

Gwiazda z gwiazdą

Ostatnie kilka „rozdań” w Dniach Raciborza było ułożonych wg schematu: dwie gwiazdy, jedna dla młodzieży, druga dla dojrzalszych raciborzan. Budżet w wysokości 100 tys. zł wystarczał na sprowadzenie artystów z polskiej pierwszej ligi koncertowej. Frekwencyjnie takie Dni Raciborza kończyły się sukcesem i zadowoleniem mieszkańców. W tym czasie wróciły do ścisłego centrum miasta, po paroletniej bytności na stadionie miejskim (kadencja Ludmiły Nowackiej). Rozmawialiśmy o pomyśle biletowania Dni Raciborza z byłym prezydentem Mirosławem Lenkiem. Ten wskazał, że robił to Rybnik na swoim święcie miasta, ale sięgał po światowe gwiazdy. – Chociaż „Kult” bardzo lubię, to nie wierzę, że z tą grupą do końca wypali pomysł z biletami – ocenił. O wypowiedź poprosiliśmy też byłego radnego, seniora Janusza Locha. Wielokrotnie wypowiadał się on w radzie miasta na temat organizacji plenerowych imprez miejskich. – Jestem przeciw wprowadzaniu biletów. Jeśli urzędowi brakuje pieniędzy to niech zrobi skromniejszą imprezę. Dni Raciborza powinny być dla wszystkich, a nie tylko dla tych, których stać na bilet – uważa pan Janusz.

Mariusz Weidner


Na kolejnej stronie komentarze Stanisława Borowika oraz Zuzanny Tomaszewskiej.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Janusz Loch

Janusz Loch

Radny Gminy Racibórz

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty