Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Rozmawiali o kolejowo-drogowej przyszłości Raciborza i okolic

12.02.2019 19:00 | 6 komentarzy | d

O przyszłych inwestycjach i ich korelacji rozmawiali samorządowcy, drogowcy i kolejarze.

Rozmawiali o kolejowo-drogowej przyszłości Raciborza i okolic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na spotkanie, zorganizowane z inicjatywy marszałka Michała Wosia, członka zarządu województwa, zaproszenie przyjęli: Dariusz Polowy, prezydent Raciborza wraz z wiceprezydentem Michałem Fitą oraz Grzegorz Swoboda, starosta raciborski. W imieniu Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad wypowiadał się Michał Mendrok, dyrektor katowickiego oddziału. Z kolei stanowisko Polskich Linii Kolejowych przedstawiał Michał Aleksy, zastępca dyrektora ds. techniczny Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Tarnowskich Górach oraz Tomasz Gasztych, naczelnik działu inwestycji Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Tarnowskich Górach. W spotkaniu wzięli udział także dyrektorzy i naczelnicy wydziałów transportu poszczególnych urzędów oraz szefowie zarządów dróg: wojewódzkich i powiatowych.

- W najbliższym czasie na terenie Raciborza planowane są zarówno inwestycje drogowe, jak i kolejowe. Rzecz jasna po drodze rodzą się pytania i wątpliwości. Spotykamy się właśnie po to, by je rozwiać oraz by skoordynować te wszystkie zadania inwestycyjne. Nastawiamy się na główny cel, czyli poprawę komunikacji, szybsze połączenia z autostradą, czy zniwelowanie korków, ale nie chcemy przy okazji popełnić żadnych błędów projektowych. Najważniejsze sprawy warto uwzględnić już na etapie koncepcyjnym – rozpoczął spotkanie Michał Woś.

Omówiono zadania inwestycyjne związane z budową obwodnicy Raciborza (nowy ślad DW 935); przebudową DW 935 (w dotychczasowym śladzie); remontem DW 935 – ul. Rybnicka; budową Drogi Krajowej – DK45 w nowym śladzie; przebudową dróg powiatowych – ul. Łąkowej i ul. Kościuszki; modernizacją linii kolejowej nr 151 Kędzierzyn-Koźle – Racibórz – Chałupki – a w ramach tego obiekty inżynieryjne: wiadukt na DW 935 - ul. Bosackiej, wiadukt na ul. Piaskowej i ul. Kolejowej, most kolejowy nad Odrą oraz przebudową i organizacją ruchu skrzyżowania ulic: Eichendorffa i Kościuszki.

O konieczności przebudowy skrzyżowania ”na mycie” w Raciborzu oraz wymiany miejscami nawierzchni, jak w przypadku DK 45 od Roszkowa – wspomniał Grzegorz Swoboda, starosta raciborski. Z kolei prezydent Raciborza Dariusz Polowy przypomniał wątpliwości związane z przebudową raciborskiej stacji kolejowej, a zwłaszcza w zakresie zmian na przejeździe kolejowym na ul. Łąkowej. Jak powiedzieli w czasie spotkania kolejarze, likwidacja przejazdu nie jest konieczna. PKP PLK zadeklarowało pełną otwartość na sugestie ze strony samorządów, uwzględniając też możliwość organizacji ruchu po ewentualnym nowym śladzie DK 45.

- Boimy się, że przy okazji sytuacji awaryjnych, jak na przykład bardzo obfite opady deszczu będziemy mieć kłopot z przepustowością tego miejsca. Już teraz bywa z nią różnie, to co dopiero w takich sytuacjach, dlatego przy projektach trzeba uwzględnić odpowiednie odwodnienie” – przekonywał Dariusz Polowy.

- W obrębie przebudowy stacji kolejowej w Raciborzu margines do zmian jest naprawdę niewielki. Decydują kwestie techniczne. Natomiast czym innym jest przebudowa całej linii od Kędzierzyna-Koźla do Chałupek, rzecz jasna m.in. przez Racibórz. PKP PLK przygotowuje się już do zlecenia studium wykonalności tej inwestycji. Wstępnie budżet założono na 150 mln zł. Zadanie realizowane byłoby już w kolejnej unijnej perspektywie na lata 2021-2027 – tłumaczył Michał Aleksy, zastępca dyrektora ds. techniczny Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Tarnowskich Górach.

Spotkanie pokazało, że koordynacja projektów jest bardzo istotna. Ogólnie przekazane uwagi będą mogły być teraz poddane szczegółowym analizom.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, opr. (d).

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości