Sobota, 29 stycznia 2022

imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego

RSS

Zabraknie chętnych na wybudowanie oazy w centrum miasta?

11.02.2019 07:00 | 1 komentarz | mak

Ławki, hamaki, leżaki, altana, a w budynku dawnego prosektorium ogród zimowy i nie tylko - w centrum Wodzisławia Śląskiego ma powstać „Oaza aktywności”. Plan jest ambitny, pieniądze są, ale pojawił się problem ze znalezieniem wykonawcy.

Zabraknie chętnych na wybudowanie oazy w centrum miasta?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W budynku przy ul. Wałowej 30 na Starym Mieście, w którym obecnie znajduje się siedziba Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Zakładu Aktywności Zawodowej i innych instytucji pomocy społecznej, działał niegdyś szpital. Obecnie na tyłach budynku znajduje się teren, który powiat wodzisławski zamierza wykorzystać na cele rehabilitacyjno-społeczne. Ma tam powstać „Oaza aktywności”. Również budynek dawnego prosektorium zyska nową funkcję.

Ogród w dawnym prosektorium

Sam budynek dawnego prosektorium zostanie zaadaptowany na cele społeczne. Po rozbudowie otrzyma formę dwóch przenikających się brył prostopadłościennych: część istniejąca – parterowa oraz część projektowana – piętrowa. Na przecięciu się dwóch brył znajdzie się ogród zimowy. Na parterze zaprojektowano salę do ćwiczeń (rehabilitacyjno-relaksacyjną) wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym oraz pomieszczeniem socjalnym dla pracowników. Na piętrze powstanie sala szkoleniowo-warsztatowa dla 30 osób.

Ogród

W bezpośrednim sąsiedztwie dawnego prosektorium powstanie parking na 10 samochodów osobowych, w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Inwestycja obejmuje również stworzenie przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej, czyli ogrodu rekreacyjnego, a także utworzenie ścieżki edukacyjnej. Całość obszaru wpisywać się będzie w założenia hortiterapii, to jest terapii ogrodem. W tym celu wykonane zostaną liczne nasadzenia zieleni, w tym ozdobnej. Dodatkowo przewidziano elementy małej architektury (m.in. ławki, donice, hamaki, leżaki, urządzenia zabawowe, altanana).

Budynek, jak i cały teren, zostanie dostosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Przebudowany obiekt oraz stworzona wokół niego ogólnodostępna przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa służyć będzie m.in. do organizacji zajęć dla grup wymagających szczególnego wsparcia, tj. seniorów, tzw. „dzieci rynku”, kobiet nieaktywnych zawodowo oraz osób korzystających z pomocy placówek mieszczących się przy ul. Wałowej 30.

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski