Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Nowy cykl spotkań w raciborskiej bibliotece. Była mowa o przekształceniu użytkowania wieczystego na własność

09.02.2019 09:46 | 0 komentarzy | d

Kiedy dochodzi do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego? Jakich gruntów dotyczy przekształcenie? Jakie kroki należy podjąć? I ile to kosztuje? 7 lutego odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu edukacji prawnej „Mam prawo do...” organizowane przez Sąd Rejonowy w Raciborzu oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Raciborzu.

Nowy cykl spotkań w raciborskiej bibliotece. Była mowa o przekształceniu użytkowania wieczystego na własność
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Budzący wiele pytań i wątpliwości temat przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności został przedstawiony w bibliotece w niezwykle przystępny i ciekawy sposób przez Elżbietę Sokołowską, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami raciborskiego Urzędu Miasta Racibórz oraz Arkadiusza Olejarnika, przewodniczącego Wydziału V Ksiąg Wieczystych SR w Raciborzu.

- Wprowadzona 1 stycznia tego roku ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów jest ustawą bardzo świeżą, ale już budzącą wiele kontrowersji. Dlatego właśnie nasz cykl w bibliotece postanowiliśmy rozpocząć właśnie od tego tematu - mówi Marzena Korzonek, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu, która otworzyła czwartkowe spotkanie.

Prowadzący odpowiadali na liczne pytania publiczności. Wskazali, gdzie można uzyskać niezbędną pomoc oraz rozwiali wszelkie niepokoje towarzyszące temu tematowi. Goście biblioteki przypomnieli m.in. czym różni się użytkowanie wieczyste od prawa własności, jakie korzyści płyną z przekształcenia oraz jak wygląda sama procedura. Wszystko w formie praktycznego przewodnika, bez zbędnych paragrafów.

Przypomnijmy, cykl edukacji prawnej „Mam prawo do…” jest kolejnym działaniem raciborskiej biblioteki i Sądu Rejonowego. Zakłada on m.in. organizację wykładów i wydarzeń mających na celu w przystępny sposób przybliżyć mieszkańcom zagadnienia i regulacje prawne o praktycznym znaczeniu w codziennym życiu. Kolejne spotkania zaplanowano na 15 marca, kiedy przypada Dzień Edukacji Prawnej oraz na 23 maja, kiedy to obchodzony jest Dzień Wymiaru Sprawiedliwości.

źródło: MiPBP w Raciborzu, opr. (d).

Ludzie:

Marzena Korzonek

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu