Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Polowemu dostało się za mniejszy PONE. 2 mln zł mniej na dotacje do wymiany pieców

30.01.2019 17:28 | 5 komentarzy | ma.w

Sesja miejska. W dyskusji przed uchwaleniem budżetu Raciborza najwięcej krytycznych uwag kierowano - z ław klubu Razem dla Raciborza - na temat uszczuplenia środków na Program Ograniczania Niskiej Emisji (PONE). - To nas cofa o 20 lat, o 20 kroków - grzmiał M. Kuliga. Prezydent Polowy obiecał, że jak zabraknie pieniędzy to miasto sięgnie po kredyt by zaspokoić wszystkich zainteresowanych.

Polowemu dostało się za mniejszy PONE. 2 mln zł mniej na dotacje do wymiany pieców
Prezydent Polowy musiał wyjaśniać radnym dlaczego zmniejsza nakłady na PONE (dotacje do ekologicznych pieców)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ubiegłym roku z PONE dofinansowano ponad 200 wymian pieców na ekologiczne. 4 lutego rusza nowy nabór wniosków do programu, ale w budżecie według prezydenta Dariusza Polowego pula pieniędzy została pomniejszona o 2 mln zł w stosunku do planów przygotowanych jeszcze w listopadzie przez ekipę Mirosława Lenka.

W swoim wystąpieniu w imieniu całego klubu skrytykował te zmiany Henryk Mainusz, zapowiadając, że nie poprze on projektu uchwały (ostatecznie przeciw głosowało 6 radnych, bo Stanisław Borowik poparł budżet Polowego).

Michał Kuliga stwierdził, że na walkę ze smogiem w Raciborzu nie można zmniejszać nakładów tylko je zwiększać. - Mam obawy, że już nie osiągniemy poziomu wymiany ponad 220 kotłów w ciągu roku - zaznaczył radny z Ostroga.

Według M. Kuligi raciborzan nie można odsyłać do Katowic za pieniędzmi na ekologiczne piece. Radny uznał, że polecanie przez prezydenta miasta korzystania z programu "Czyste powietrze" to błąd, bo zwalczanie smogu wymaga dodatkowych środków, a nie wskazywania sposobów dofinansowania "zamiast" raciborskiego PONE.

Kuliga poprosił Polowego by ten przeczytał program PONE i porównał go z "Czystym powietrzem", a po lekturze powiedział, który jest lepszy. Radny podał, że w "Czystym" dotacje wynoszą 20-30% kosztów, a w raciborskim PONE miasto pokrywało dotąd większość nakładów na nowy piec. Kuliga określił rządowy program jako "nieistniejący", spytał obecnych na sesji czy znają kogoś, kto wnioskował do "Czystego powietrza". Nie znalazł nikogo.

- Racibórz będzie wielki od smogu panie prezydencie - gorzko stwierdził Michał Kuliga

Włodarz miasta odparł, że z radnym Kuligą mają inne poglądy w ocenie programu rządowych dotacji. Zapewnił, że nabór do PONE zostanie przeprowadzony, a jeśli zabraknie środków na jego realizację, zwróci się do rady miasta o zgodę na wzięcie kredytu. Nie chciał tego zrobić by nie zwiększać deficytu budżetowego.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz