Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Wicestarosta przeprasza i wybacza. Czy to zmieni sytuację w powiecie?

30.01.2019 07:00 | 33 komentarze | mak

Między koalicją a opozycją w radzie powiatu wodzisławskiego mocno iskrzy. W momencie, gdy padały kolejne oskarżenia, nieoczekiwanie swój apel o pojednanie wygłosił wicestarosta Tadeusz Skatuła. – Jeśli z mojej strony kiedykolwiek padły słowa, które kogoś dotknęły, uraziły lub wydały się przesadzone – to przepraszam. Wybaczam też to wszystko, co padało pod moim adresem – powiedział. Czy to koniec konfliktu?

Wicestarosta przeprasza i wybacza. Czy to zmieni sytuację w powiecie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rada powiatu wodzisławskiego jest mocno podzielona. Rządzi Wspólnota Samorządowa i Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość, które współrządziło w poprzedniej kadencji, a także poprzedni starosta Ireneusz Serwotka z ugrupowania Zgoda i Rozwój, znajdują się w opozycji. Relacje pomiędzy koalicją a opozycją są mocno napięte. Wspólnota Samorządowa oraz Prawo i Sprawiedliwość przerzucają się odpowiedzialnością za to, z czyjego powodu nie powstała kontynuacja koalicji WS-PiS z poprzedniej kadencji. Przedstawiciele Wspólnoty twierdzą, że to przez żądania PiS, które chciało za wszelką cenę dominować, przedstawiciele PiS - na odwrót, że przez kunktatorstwo Wspólnoty, która miała wykiwać PiS. W tle tego konfliktu toczy się gra o rządowe pieniądze dla powiatu, których może być mniej, co między wierszami sugeruje pozbawiony władzy PiS („bo w zarządzie nie ma ludzi, którzy te pieniądze będą mogli skutecznie pozyskać”) i czego jednak trochę obawia się WS, co przyznał starosta Leszek Bizoń. Przedstawiciele WS I KO oburzają się też, że PiS „stosuje szantaż”.

Apel o pojednanie

Nieoczekiwanie na ostatniej sesji rady powiatu wodzisławskiego wicestarosta Tadeusz Skatuła (klub radnych WS) stanął przy mównicy i wygłosił apel o pojednanie. - Do głębi zasmucony i poruszony ostatnimi wydarzeniami w naszym kraju pragnę zwrócić się do was z gorącym apelem - zaczął. - Polsko-polska wojenka, wzajemne szczucie i dzielenie na lepszych - bo „naszych”, i na gorszych - bo pozostałych - opisał sytuację w kraju. Dodał, że tego rodzaju dyskurs prowadzą ze sobą różni uczestnicy sceny politycznej, niezależnie od opcji, a to prowadzi do zgubnych skutków. - Jako społeczeństwo znajdujemy się o krok od tego, przed czym przestrzegali nas już nasi wielcy przodkowie. Przed rozpadem na wzajemnie nienawidzące się i niszczące się grupki i stronnictwa, które pogodzić, zjednoczyć i scementować jest w stanie już tylko zagrożenie zewnętrzne. Nie pozwólmy na to. Odnowa życia politycznego w duchu wzajemnego szacunku jest naszą jedyna szansą - mówił wicestarosta. Przypomniał, że mowa nienawiści, czyli brutalny język, budowanie napięć, straszenie, grożenie i szantażowanie, podgrzewanie konfliktów i tolerancja dla taniego populizmu wywierają destrukcyjny wpływ na psychikę człowieka i wywołują przemoc. - Apeluję! Przynajmniej my nie dajmy naszymi słowami i zachowaniami pożywki dla nienawiści - nawoływał Skatuła, dodając: - Jeśli z mojej strony kiedykolwiek padły słowa, które kogoś dotknęły, uraziły lub wydały sie przesadzone - to przepraszam. Wybaczam też to wszystko, co padało pod moim adresem. Proszę różnijmy się, spierajmy się i dyskutujmy, ale zawsze bądźmy wzorami do naśladowania dla innych. Niechaj z tej sali wyjdzie mocny sygnał, że my na mowę nienawiści się nie zgadzamy - zaapelował wicestarosta.

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski

Ryszard Zalewski

Ryszard Zalewski

Radny Powiatu Wodzisławskiego

Tadeusz  Skatuła

Tadeusz Skatuła

Były starosta wodzisławski