Wtorek, 30 listopada 2021

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Mieszko A.D. 2018. Sprawdź, komu wręczono nagrody starosty raciborskiego [ZDJĘCIA]

27.01.2019 19:15 | 1 komentarz | żet

Nagrody starosty raciborskiego "Mieszko" wręczono po raz jedenasty. W tym roku wyróżniono osoby za ich działalność na rzecz kultury, społeczeństwa oraz promocji powiatu raciborskiego. Nagroda specjalna powędrowała do organizatora "Pływadeł" Bronisława Piróga. "Mieszka" za całokształt działalności otrzymał Stanisław Borowik, pomysłodawca i organizator strażackich memoriałów.

Mieszko A.D. 2018. Sprawdź, komu wręczono nagrody starosty raciborskiego [ZDJĘCIA]
Od lewej stoją: Wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki, Gabriela Materzok (laureatka "Mieszka" w dziedzinie kultury), starosta raciborski Grzegorz Swoboda, Łukasz Kuschnik (laureat "Mieszka" za promocję), Hanna Nitefor (laureatka "Mieszka" w kategorii społecznej), Bronisław Piróg (laureat nagrody specjalnej) oraz Stanisław Borowik ("Mieszko" za całokształt działalności).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Cieszę się, że dzisiaj spotykamy się tutaj - w gminie Krzyżanowice. Widzę wielu laureatów tej nagrody. Zdaję sobie sprawę, że nie jest łatwo dostać się do tego zacnego grona - powiedział starosta raciborski Grzegorz Swoboda witając gości podczas gali nagrody Mieszko A.D. 2018 w bieńkowickim "Rege". - Dzielimy się tym, co mamy najlepsze. Podczas tego wieczoru jest to Orkiestra Dęta Gminy Krzyżanowice, ale zapraszam również inne dni do korzystania z naszych atrakcji kulturalnych i turystycznych - dodał wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki, współgospodarz imprezy.

Taniec

Następnie przystąpiono do prezentacji osób nominowanych w poszczególnych kategoriach oraz wręczenia nagród. Tradycyjnie najmocniej obsadzoną była kategoria kultury, w której nominowano Gabrielę Materzok z zespołu tanecznego "Tworkauer Eiche", organizatora "Pływadeł" Bronisława Piróga, miłośnika modelarstwa Wolfganga Beracza, Chór Mieszanty "Cantate" z Pawłowa, zajmującą się rękodziełem Barbarę Gonskę ze Strzybnika oraz działający przy SP 13 w Raciborzu Teatr Trzynastka.

Ostatecznie nagroda trafiła do Gabrieli Materzok z zespołu "Tworkauer Eiche". - Mam szczęście, ponieważ na swojej drodze spotkałam wielu wspaniałych, młodych ludzi, z którymi mogłam dzielić się uczuciem do tańca - powiedziała laureatka nagrody.

Osoby niepełnosprawne

W dziedzinie społecznej nominowano działające na rzecz osób niepełnosprawnych Hannę Nitefor, Józefę Kielak,Katarzynę Wiśniewską oraz Wiesława i Krystynę Marciniaków.

"Mieszka" w tej kategorii otrzymała Hanna Nitefor. - Życie nie tylko po to jest, by brać... Nawet znajdując się w obcym mieście, jeżeli na ulicy znajduje się jakikolwiek niepełnosprawny... On idzie do mnie - powiedziała wzruszona laureatka nagrody.

Bartnictwo

W dziedzinie promocji nominowano tylko Łukasza Kuschnika - pszczelarza z gminy Krzyżanowice i propagatora ochrony środowiska.

- Już sama nominacja była dla mnie dużą nobilitacją. Nie przygotowałem żadnej przemowy. Będąc w takim towarzystwie zastanawiam się nawet, czy zasłużyłem na tę nagrodę... Jeżeli nie, to postaram się to nadrobić - powiedział Ł. Kuschnik.

Memoriał

Za całokształt działalności nominacjami wyróżniono organizatora memoriałów im. A. Kaczyny i A. Malinowskiego Stanisława Borowika, założyciela Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ASK Piotra Dominiaka oraz organizatorkę zajęć plastycznych dla dzieci z gminy Krzanowice Mariolę Kandziorę.

Ostatecznie "Mieszko" w tej kategorii powędrował do Stanisława Borowika. - Organizując memoriał chciałem oddać cześć tym, którzy dla ojczyzny oddali życie. Tak naprawdę ta nagroda należy się wszystkim mieszkańcom raciborszczyzny i strażakom, którzy podchwycili tę ideę - powiedział emerytowany strażak odbierając nagrodę.

Odra

Nagrodą specjalną wyróżniono organizatora Pływadeł Bronisława Piróga, który odbierając "Mieszka" wspomniał pierwsze imprezy na Odrze.

- To były czasy Leppera. On jak chciał, żeby dziennikarze przyjechali, to wysypywał zboże na tory. Uznałem, że trzeba zrobić jakiś cyrk na wodzie, żeby ktoś zainteresował się naszą rzeką. Człowiek umrze i go nie będzie, a Odra jest cały czas - powiedział B. Piróg.

* * *

Galę zorganizowano 27 stycznia w Domu Weselny "Rege" w Bieńkowicach. Na widowni zasiedli: posłanka Gabriela Lenartowicz, senator Adam Gawęda, włodarze gmin powiatu raciborskiego, radni, przedstawiciele służb mundurowych oraz duchowieństwa, a także laureaci i nominowani do nagrody Mieszko w minionych latach. O oprawę muzyczną imprezy zadbała Orkiestra Dęta Gminy Krzyżanowice oraz Natalia Tul.


W załączniku publikujemy szczegółowe biogramy laureatów nagrody przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu:

Pobierz Mieszko_2018.doc (format doc, rozmiar ~24.33 k)

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Piotr Dominiak

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.