Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Oficer rowerowy ujednolici ścieżki rowerowe w powiecie?

07.01.2019 07:00 | 27 komentarzy | mak

Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia chce przekonać starostę i pozostałych szefów miast i gmin do powołania tzw. powiatowego oficera rowerowego.

Oficer rowerowy ujednolici ścieżki rowerowe w powiecie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezydent Mieczysław Kieca uważa, że powołanie powiatowego oficera rowerowego to dobre rozwiązanie. Nowy urzędnik miałby się zajmować m.in. poprawą bezpieczeństwa cyklistów oraz koordynowaniem rozwoju sieci ścieżek i tras rowerowych - po to żeby polityka rowerowa w powiecie była spójna. Żeby nie dochodziło do sytuacji, że buduje się ścieżkę rowerową na terenie jednej gminy, ale nie bierze się pod uwagę tego, czy będzie się ona mogła połączyć z trasą w sąsiedniej miejscowości. Chodzi o kompleksowe spojrzenie na całość i angażowanie w rowerowe projekty wszystkich gmin jednocześnie.

– Nie ukrywam, że będę chciał zaproponować nowemu staroście, by rozważył na jednym z konwentów miast i gmin powiatu wodzisławskiego powołanie powiatowego oficera rowerowego - mówi prezydent Mieczysław Kieca. Dlaczego powiatowego, a nie miejskiego? - Wodzisław jest 50-tysięcznym miastem. Powołanie oficera rowerowego tylko w Wodzisławiu nie byłoby rozsądnym pomysłem. Chodzi o osobę, która mogłaby koordynować politykę rowerową w powiecie, gdzie mamy różnych zarządców dróg. Weźmy pod uwagę oznakowanie tras. Trudno wymagać od rowerzysty, by wiedział gdzie ma zgłosić niewłaściwe oznakowanie trasy lub chociażby dziurę w drodze. Czy do Powiatowego Zarządu Dróg, czy do Zarządu Dróg Miejskich, czy do Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego albo jeszcze do innego punktu? Dobrze by była osoba, która zbiera tego rodzaju zgłoszenia i może interweniować - podaje przykład prezydent Mieczysław Kieca.

Nowy starosta Leszek Bizoń jest otwarty na propozycję. - Temat nie jest nowy, ale chcielibyśmy się w niego włączyć. Potrzebna jest osoba, która by koordynowała zadania w zakresie budowa ścieżek rowerowych. Żeby można je było połączyć w sensowną całość - mówi starosta Bizoń. Dodaje, że przy okazji remontów dróg powiatowych - tam gdzie jest to możliwe - powstają ścieżki rowerowe.

(mak)

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.