środa, 19 maja 2021

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Pierwsze oficjalne komentarze po wizycie Andrzeja Dudy w Raciborzu

08.12.2018 17:45 | 18 komentarzy | ma.w

Zapytaliśmy o wrażenia samorządowców: jedynego obecnego na uroczystości włodarza z gmin powiatu - burmistrza Pawła Machę z Kuźni Raciborskiej oraz członków prezydium Rady Miasta - szefa Leona Fiołkę i jego II zastępcę Piotra Klimę. Co myślą o samej wizycie, jak oceniają formułę i przebieg uroczystości?

Pierwsze oficjalne komentarze po wizycie Andrzeja Dudy w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Macha: obecność obowiązkowa

Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha był wczoraj tylko na części wydarzenia przeznaczonej dla samorządowców. - To było ponad dwudziestominutowe spotkanie, gdzie każdy miał możliwość krótkiego kontaktu z panem prezydentem. Ja przekazałem mu materiały promujące moją gminę, m.in. rudzką kolejkę - powiedział nam włodarz Kuźni. Uważa, że nie mogło go zabraknąć podczas raciborskiej wizyty A. Dudy. - Raciborzowi nadarzyła się sposobność lobbowania za projektami ważnymi dla naszego powiatu - dodaje burmistrz.

Jak Macha postrzega brak innych włodarzy gmin Raciborszczyzny? - Gdy głowa państwa przybywa do stolicy powiatu to obowiązkiem jest wystawić reprezentację urzędników zarządzających tymi terenami. Nie wyobrażałem sobie by nie pojechać bo to jest wyjątkowo ważny gość w naszej "wsi Wilkowyje" - mówi nam Paweł Macha.

Otrzymał zaproszenie od D. Polowego i je przyjął. - Tym bardziej trzeba było być na miejscu, że pan prezydent Duda spieszył się do Raciborza wprost z USA, gdzie uczestniczył w pogrzebie byłego prezydenta USA - dodaje P. Macha. Według burmistrza Kuźni na spotkanie tej rangi wszyscy, zajmujący kluczowe stanowiska w mieście i powiecie powinni się pojawić "niejako z obowiązku i dla przykładu młodszemu pokoleniu" lub przynajmniej wystawić swoją reprezentację. Macha widział skromny protest przed wejściem do Areny Rafako skierowany przeciw prezentowi Dudzie. - To były ledwie trzy osoby, specjalnie się im przyglądałem - skwitował.

Klima: wolałbym RCK od Areny Rafako

O ocenę wizyty prezydenckiej zapytaliśmy także wiceprzewodniczącego rady miasta Piotra Klimę. - Uważam, że ci co przyszli powinni czuć się usatysfakcjonowani. Ich oczekiwania zostały spełnione, obejrzeli na żywo najważniejszą osobę w państwie - mówi Piotr Klima. Uroczystość uważa za zgrabną. - Szkoda tylko, że doszło do jej opóźnienia - zaznacza. Klimie podobało się przemówienie A. Dudy pełne faktów z dziejów Raciborza.

Jego zdaniem spotkanie z prezydentem było sprawdzianem dla mobilizacji prawej strony polityków Raciborza. Sądzi, że test wypadł pozytywnie.

Czego radziłby organizatorom wystrzegać się w przyszłości? Za mało uwagi poświęcili potrzebom starszej części publiki, dla której zabrakło krzeseł, a musieli oni długo stać by "utrzymać" dobre miejsca przy szarfach oddzielających część prezentacyjną od widowni. - Można było przecież ustawić dwa rzędy krzeseł, gdzie spoczęliby seniorzy - uważa P. Klima. Gdyby on miał decydować o lokalizacji wydarzenia, to wybrałby RCK przy ul. Chopina. - Tam wszyscy by się pomieścili, a prezydent byłby widoczny dla każdego - dodaje. Klima chciałby też możliwości zadawania publicznych pytań głowie państwa.

Fiołka: zyskaliśmy reklamę miasta

Co sądzi o pobycie Andrzeja Dudy w Raciborzu przewodniczący rady miasta Leon Fiołka? - Uzyskaliśmy ważny efekt propagandowy, bo o Raciborzu nie mówiło się w skali regionu i kraju tylko w kontekście jakiegoś przykrego zdarzenia kryminalnego czy kataklizmu jak powódź lub wichura ale o miejscu pierwszej po powrocie z USA wizyty prezydenta w kraju - zaznacza szef rady.

Fiołka liczy, że rządzący w kraju docenią Racibórz i po rozmowach z tutejszym prezydentem dojdzie do kolejnych już w Belwederze. Co prawda sam jest zwolennikiem szybkich inwestycji drogowych w Raciborzu i jego okolicach, aby ośrodek lepiej skomunikować z regionem, ale wie, że prezydent Dariusz Polowy pilnuje tematu budowy Kanału Odra - Dunaj - Łaba i perspektywę paroletnią traktuje jako nieodległą.

- Sama impreza podobała mi się. Była zwięzła, przebiegła sprawnie - ocenia L. Fiołka. Żałuje tylko, że nie doszło po niej do mniej formalnego spotkania w formie jakiejś kolacji, gdzie można byłoby z prezydentem Dudą dłużej porozmawiać na tematy raciborskie. - To co było przed oficjalnymi przemówieniami miało formę głównie powitalną - podsumował przewodniczący Fiołka.

Tak relacjonowaliśmy wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na żywo:

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz