Kościół raciborski sto lat temu
Świętujemy z wielkim rozmachem zmartwychwstanie państwa polskiego po długim okresie niebytu na mapie Europy, ale czym był rok 1918 dla ludzi Raciborza?
Dekanat tworkowski
• Tworków, parafia św. Piotra
i Pawła; katolików 2700. Proboszczem był ks. Józef Gregor (1898 – 1926), następca po sławnym historyku ks. Augustynie Weltzlu.
• Bieńkowice, parafia Wszystkich Świętych; katolików ok. 2500. Proboszczem był od 1909 r. ks. Karol Leszczyk (+ 1932 r.).
• Krzyżanowice, parafia św. Anny; katolików ok. 1800. W 1918 r. zmarł tu ks. Paweł Porschke, a zastąpił go ks. Bruno Edler.
• Rudyszwałd, parafia miała jeszcze wtedy drewniany kościół pw. św. Grzegorza W. (dziś Trójcy Przenajświętszej). Katolików było ok. 700. Proboszczem był ks. Karol Berg (1890 – 1931 r.).
• Wojnowice, parafia św. Krzyża; katolików 1100. Proboszczem był ks. Jan Melzer (1903 – 1934 r.).
• Zabełków, dawny kościół drewniany był pw. MB Królowej Anielskiej (obecny pw. św. Jadwigi). Katolików ok. 1500. Proboszcz: ks. Walter Gonska. Był później proboszczem w Koszęcinie, zginął w Dachau.
We wszystkich kościołach lokalnych, z wyjątkiem kościoła farnego w Raciborzu, modlono się i śpiewano po polsku. To był język serca. Księża na Górnym Śląsku musieli być utrakwistami, tzn. znającymi zarówno język polski, w którym głosili ludowi kazania, jak i niemiecki, używany w szkołach i urzędach.
Jednak plebiscyt na ziemi raciborskiej wypadł dla Polski niepomyślnie. W mieście za Niemcami głosowało prawie ok. 80%, na wsiach ok 60%.
Parafie, których wtedy nie było
W powyższym zestawie kościołów z 1918 r. brakuje nam kilku parafii. Pietrowice W., Samborowice, Krzanowice, Bolesław i Borucin należały wtedy do diecezji ołomunieckiej.
W Raciborzu nie było jeszcze kościoła Najśw. Serca PJ na Nowych Zagrodach, ani kościoła św. Józefa w Ocicach, ani św. Paschalisa na Płoni. Świątynie te zbudowano dopiero w okresie międzywojennym.
Kościół Matki Bożej wprawdzie stał już kilkaset lat, ale był sanktuarium pielgrzymkowym obsługiwanym przez księży z parafii św. Mikołaja.
Brakuje w spisie parafii św. Jadwigi w Markowicach, która należała do dekanatu Pogrzebień. Wkrótce jednak, po ustaleniu granicy polsko- niemieckiej, przyłączono Markowice do dekanatu raciborskiego.
W Chałupkach katolicy przejęli po ostatniej wojnie zbór protestancki postawiony w 1925 r.
Roszków miał kaplicę, ale należał do parafii Krzyżanowice.