Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Uczniowie wykazali się wiedzą o regionie

22.11.2018 10:57 | 0 komentarzy | AgaKa

20 listopada w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego odbyła się kolejna, szesnasta już edycja Konkursu Wiedzy o Regionie dla szkół ponadgimnazjalnych, której współorganizatorem było Starostwo Powiatowe. Najlepsi okazali się gospodarze, czyli uczniowie PCKZiU.

Uczniowie wykazali się wiedzą o regionie
fot. Powiat Wodzisławski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Głównym celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży regionem – historią, zabytkami, ciekawymi miejscami w okolicy, a także zwrócenie uwagi na atrakcyjność regionu oraz wszelkiego rodzaju wydarzenia i imprezy organizowane w naszym powiecie.

W konkursie wzięło udział 6 szkół ponadgimnazjalnych z powiatu wodzisławskiego:

  1. Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim
  2. Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach
  3. Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim
  4. Katolickie Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
  5. Technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach
  6. Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim

Trzyosobowe drużyny zmierzyły się w 12 konkurencjach. Były pytania o zabytki, a także postacie związane z regionem. Przydatna okazała się również umiejętność posługiwania się gwarą.

Ze strony powiatu obecna była naczelnik Wydziału Oświaty – Katarzyna Zöllner-Solowska oraz naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Józef Szymaniec. Z kolei w jury zasiedli: Dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim – Sławomir Kulpa, nauczycielka geografii i bibliotekarka PCKZiU – Barbara Paruzel, nauczycielka języka polskiego PCKZiU – Agata Rymer oraz gość specjalny – Barbara Koczwara, ściśle związana z kulturą regionalną i tradycją śląską.

Najlepsi w konkursie okazali się uczniowie z drużyny Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, natomiast drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Wodzisławiu Śląskim.