Czwartek, 2 grudnia 2021

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Kto nowym starostą? Wykruszają się mocni kandydaci

07.11.2018 12:00 | 5 komentarzy | ma.w

Włodarzem powiatu ma być samorządowiec spoza Raciborza. Która gmina zyska na wyborze: Pietrowice Wielkie, Krzyżanowice czy Nędza? Każda ma mocnego protektora starań o fotel dla swego przedstawiciela.

Kto nowym starostą? Wykruszają się mocni kandydaci
Andrzej Chroboczek, Ewa Lewandowska, Grzegorz Swoboda, Adam Wajda.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Henryk Siedlaczek, który był starostą w ubiegłej dekadzie, twierdzi, że współpraca władz powiatu z wójtami, burmistrzami i prezydentem jest równie ważna przy podejmowaniu decyzji o obsadzie najważniejszego stanowiska w samorządzie powiatowym, co rozkład głosów w radzie powiatu. W grę wchodzą trzy nazwiska: Andrzej Chroboczek (Nędza), Grzegorz Swoboda (Krzyżanowice) i Adam Wajda (Pietrowice Wielkie). Pierwszy z nich ma doświadczenie w pracy w zarządzie powiatu, drugi w strukturach powiatowych jest debiutantem, a o trzecim plotkowano jako o nowym staroście już 4 lata temu. Sytuacja zawodowa Wajdy zmieniła się w ostatnich latach, bo zatrudnił się w Eko-Oknach i ma tam wysokie stanowisko menedżerskie z wypłatą, jakiej nie ma się co spodziewać w sferze samorządowej. Andrzej Chroboczek nie bez kłopotów utrzymał w minionej kadencji etat w zarządzie, ale wspiera go Anna Iskała wójt Nędzy, najbardziej doświadczony samorządowiec ziemi raciborskiej. Gdyby starostą został G. Swoboda byłoby to ukłonem w stronę Krzyżanowic, gminy, która w latach zarządzania nią przez Wilhelma Wolnika (lata 90. ubiegłego wieku) była wiodącą siłą wśród rodzącej sie samorządności. Ówczesny prezydent Andrzej Markowiak często radził się wójta Wolnika.

O Swobodzie mówiło się od początku powiatowej rozgrywki, Chroboczek jest nieco z boku tej rywalizacji, a Wajda jej faworytem, ale sam wypowiada się o propozycji z dystansem: nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Z naszych informacji wynika, że nie podejmie tej oferty. Rozmowy w starostwie trwają. Realnym scenariuszem jest obsadzenie w zarządzie, w etatowej funkcji Ewy Lewandowskiej.

Adrian Plura szef Razem dla Ziemi Raciborskiej chciałby nowej rady bez podziałów, współdziałającej szerokim frontem wobec nadchodzących problemów powiatu: finansów szpitala, podwójnego rocznika w szkołach oraz licznych potrzeb drogowych. O nazwisku starosty mówić nie chce, o giełdzie z personaliami nie słyszał. Zapewnia jednak, że wkrótce „sprawy nabiorą tempa” i potwierdza, że opinia gmin jest ważna i trzeba jej wysłuchać.

(ma.w)

Ludzie:

Adam Wajda

Adam Wajda

Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Andrzej Chroboczek

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.