Niedziela, 16 stycznia 2022

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Starosta Plura, a może Swoboda? Powiat raciborski wstrzymuje oddech

30.10.2018 09:44 | 7 komentarzy | ma.w

- Marzy mi się rada powiatu bez podziału na rządzącą koalicję i opozycję - mówi nam Adrian Plura szef klubu Razem dla Ziemi Raciborskiej, które ma 10 "szabel" w nowym samorządzie. Do większości brakuje 2. PiS ma ich 9, a 4 zdobyli politycy PO. Wśród ostatnich - rekordzistka Ewa Lewandowska, która bez ogródek przyznaje, że apetyt PO sięga etatowego członka zarządu powiatu.

Starosta Plura, a może Swoboda? Powiat raciborski wstrzymuje oddech
Adrian Plura, Grzegorz Swoboda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Marzenia Plury dotyczą też najwyższych foteli w starostwie: chce tutaj najlepszych specjalistów w radzie, niezależnie od barw partyjnych. - Przed nami trudna kadencja. Kłótnie nic nie przyniosą, musimy nastawić się na ciężką pracę - zapowiada lider zwycięskiego komitetu wyborczego.

Wiejski starosta

O ile funkcjonowanie rady powiatu skupionej na problemach zamiast polityce można sobie wyobrazić, to już obsady funkcji starosty bez oglądania się na polityczne wsparcie - nie sposób. RdZR dominuje w radzie i na pewno wyłoni ze swego grona kandydata na ten fotel. Radnych z Raciborza jest tu trzech, a z gmin - siedmiu. Od dwóch kadencji przewija się wątek wyboru na starostę kogoś spoza miasta, ale raciborzanie Adam Hajduk i Ryszard Winiarski nie dawali szans rywalom. Teraz naturalnym kandydatem wydaje się Adrian Plura, tylko sam nie pali się do pełnienia tej funkcji. To niełatwy chleb, o czym przekonał się R. Winiarski. W opinii kolegów z rady - wypalił się w tej pracy. W starostwie plotkuje się także o Grzegorzu Swobodzie z Krzyżanowic, tamtejszym zastępcy wójta. Bo od włodarzy gmin wiele w tej kwestii zależy. Ich opinia ma równie duże znaczenie co wynik głosowania na sesji.

Gra na czas

Dotychczasowy koalicjant RdZR - Platforma Obywatelska - ma 4 mandaty, w tym jeden szczególnie mocny, należący do Ewy Lewandowskiej. Zdobyła ogromne poparcie w postaci 1351 głosów. PO jest gotowe na koalicję z RdZR, ale czeka na rozmowy, których terminu nie widać. Lewandowska jest doświadczoną radną wojewódzką zna zasady tworzenia koalicji rządzących i zastanawia ją milczenie partnera. - Interesuje nas etatowe miejsce w zarządzie. Tak to widzę - kwituje.

Plura wskazuje PO jako "sojusznika i koalicjanta", ale używa słowa "dotychczasowy". Bo RdZR nie chce drażnić radnych PiS. Zamierza z nimi - podobnie jak w minionej kadencji - dobrze funkcjonować w radzie i poza nią. - Zależy nam na współpracy z wojewodą, czekamy na wyniki z sejmiku i miasta. W naszym interesie będzie rozmawiać z PiS - relacjonuje A. Plura. Wygrane PiS sprawią, że będzie potrzebne partnerstwo, a nie spory. Za Winiarskiego pomoc w niektórych sprawach docierała ze strony senatora Gawędy czy posła Sobierajskiego, angażowała się Katarzyna Dutkiewicz jako asystent europosła Piechy.

Transfer na Batorego

Skład powiatowego klubu PiS może jeszcze ulec zmianie. Jego członek może trafić do magistratu jeśli wybory prezydenckie wygra Dariusz Polowy. Mówi się o "transferze" na stanowisko wiceprezydenta. Może nim być Katarzyna Dutkiewicz (ale na krótko, bo po majowych wyborach do europarlamentu ma szansę zastąpić Izabelę Kloc w sejmie) lub Dominik Konieczny były wójt Rudnika, doświadczony w zarządzaniu gminą.

Samorządowcy z placu Okrzei czekają do połowy listopada, na koniec kadencji by móc zwołać sesję, która rozstrzygnie wszelkie wątpliwości co do obsady powiatowych stołków. Wtedy przekonamy się na jak marzenia Adriana Plury zderzyły się z rzeczywistością. - Presji czasu nie mamy, zaczekamy - kończy szef RdZR.

Mariusz Weidner


Lenk w powiecie?

Jeśli Mirosław Lenk nie wygra wyborów prezydenckich to jednym z pomysłów na jego przyszłość zarobkową może być starostwo. Był tu już sekretarzem, gdy przegrał wybory ze śp. Janem Osuchowskim. Scenariuszem zawodowym dla włodarza mógłby też być fotel dyrektora szpitala rejonowego. Pytanie tylko czy polityczni koledzy wyciągną dłoń do przegranego kandydata gdy sami muszą zadbać o swą przyszłość. - Nie wiem jak odpowiedzieć na pytanie o ewentualną przyszłość pana Lenka w starostwie. Sytuacją wyborczą w Raciborzu interesuję się tak jak kibic rozgrywkami futbolowymi, bezpośrednio mnie nie dotyczą - twierdzi Adrian Plura.

Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski