Niedziela, 5 grudnia 2021

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Fita, Krzyżek i Lenk odnieśli się do informacji o przekształceniu zbiornika Racibórz w mokry

19.10.2018 09:23 | 6 komentarzy | mad

Konferencja podsumowująca stan zaawansowania budowy zbiornika Racibórz wywołała wiele emocji.

Fita, Krzyżek i Lenk odnieśli się do informacji o przekształceniu zbiornika Racibórz w mokry
Zbiornik Racibórz w budowie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wczoraj informowaliśmy o konferencji prasowej poświęconej budowie zbiornika Racibórz. W trakcie spotkania poinformowano, że realizacja przekroczyła 53,6% zaawansowania rzeczowego, zauważono również, że intencją rządu jest to, aby przeprojektować zbiornik z suchego na mokry. – Tak miało być od początku, jednak na przestrzeni dziejów podjęto złą decyzję – podkreślał Grzegorz Witkowski z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W spotkaniu uczestniczył m.in. kandydat na prezydenta Dariusz Polowy, po zakończeniu konferencji podzielił się informacjami na swoim Facebooku. - Jest to strategiczna decyzja, która jest rezultatem długich przygotowań, analiz i ciężkiej pracy. Pan Wiceminister podczas konferencji wspomniał, że wspierałem ją od długiego czasu. Dla nas i Raciborza oznacza ona w końcu bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, realną możliwość rozwoju w kontekście portu na Odrze i w konsekwencji żeglugi śródlądowej oraz szalenie ważny aspekt: turystyczno-rekreacyjny na powstałym zalewie – napisał.

Na wpis i doniesienia medialne zareagował radny miejski oraz kandydat na prezydenta Michał Fita. - Przypomnę, że informacje o przeprojektowaniu zbiornika Racibórz z suchego na mokry podano do informacji publicznej już w październiku 2016 r. Jednocześnie poinformowano, że zabezpieczono na ten cel 670 mln złotych – informował Fita w swoim oświadczeniu.

- Przyjechać do Raciborza i oznajmić, że Zbiornik Racibórz Dolny będzie zbiornikiem mokrym, to tak jakby oznajmić rolnikowi, że jego kury jutro znowu zniosą jaja. Nieznajomość tematu ministra, dyrektora Wód Polskich i o zgrozo kandydata na prezydenta jest tak daleka, że oznajmiają rewelacje przyjęte ustawą przez Sejm RP w 2001 roku – grzmiał Wojciech Krzyżek zastępca Lenka w komentarzu na Facebooku pod odnośnikiem do relacji z konferencji w portalu Nowiny.pl. - Program dla Odry 2006 – wieloletni program modernizacji Odrzańskiego Systemu Wodnego, został przyjęty ustawą z dnia 6 lipca 2001 r. o ustanowieniu programu wieloletniego „Program dla Odry – 2006” (Dz.U.2001.98.1067). Budowa zbiornika Racibórz Dolny. W ramach programu w etapie III jest realizacja zbiornika wielofunkcyjnego, czyli mokrego. Na dowód tego podaję dwa slajdy z oficjalnej prezentacji ściągniętej ze strony rządowej (RZGW) z 2011 roku. Strzał w kolano to mało powiedziane – to kompromitacja przedstawiciela Rządu RP i kandydata na prezydenta miasta – dodał.

Ubiegający się o reelekcję Mirosław Lenk postanowił również zabrać głos, napisał na swoim Facebooku długie oświadczenie. - Ktoś tu odleciał bardzo wysoko a przecież to są wybory samorządowe! – skomentował. - Czemu ten rząd zatrzymał remont dworca w Raciborzu (projekt miał być realizowany w 2017 roku), dlaczego nie zrealizował chodnika na ul. Kwiatowej (projekt budowlany zrobiło miasto kilka lat temu), dlaczego nie zrealizował remontu kapitalnego drogi krajowej 45 w ciągu ul. Bogumińskiej i Hulczyńskiej (dokumentacja wykonana kilka lat temu czeka na realizację. Warto wspomnieć, że kilka lat temu na czele grupy protestującej stał ówczesny radny dzielnicy Studzienna a obecnie kandydat na radnego z ramienia PIS!). Dlaczego wreszcie od wielu lat GDDKiA (instytucja rządowa) nie realizuje obwodnicy Raciborza? Właśnie…dlaczego – pytał.

Do jego słów z kolei odniósł się wiceminister sprawiedliwości oraz kandydat do Sejmiku Województwa Śląskiego Michał Woś. - Rządzi Pan w Raciborzu 12 lat. Pana partia rządziła w Polsce przez 2 kadencje. Dlaczego w tym czasie nie zrealizował Pan i rząd z PO dworca w Raciborzu (wstyd dla miasta od powodzi), dlaczego nie zrealizował chodnika na ul. Kwiatowej, dlaczego nie zrealizował remontu kapitalnego drogi krajowej 45 w ciągu ul.Bogumińskiej i Hulczyńskiej. Dlaczego wreszcie od wielu lat GDDKiA (instytucja rządowa) nie zrealizował obwodnicy Raciborza? Właśnie… CZYSTA NIEUDOLNOŚĆ – ripostował.

Czytaj również: Zbiornik Racibórz ma być gotowy w 2020 roku [ZDJĘCIA, FILM].Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia