Sobota, 24 lipca 2021

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

Zbiornik Racibórz ma być gotowy w 2020 roku [ZDJĘCIA, FILM]

18.10.2018 17:57 | 4 komentarze | mad

Na terenie budowy Zbiornika Racibórz zorganizowano dzisiaj (18.10) konferencję prasową podsumowującą stan zaawansowania kluczowej inwestycji dla ochrony przeciwpowodziowej kraju. Podczas spotkania padły mocne zapewniania. – Zobowiązuję się do tego, że Zbiornik nie będzie budowany, a zostanie zbudowany – wygłosił Łukasz Lange, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Zbiornik Racibórz ma być gotowy w 2020 roku [ZDJĘCIA, FILM]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Na wstępie przedstawiona została historia planów budowy Zbiornika, poinformowano też, że realizacja przekroczyła 53,6% zaawansowania rzeczowego. Tę część przedstawił Wiktor Jurkiewicz, przedstawiciel inżyniera projektu firmy AECOM. Następnie głos zabrali: przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski, dyrektor RZGW w Gliwicach Łukasz Lange, zastępca prezesa PGW Wody Polskie ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym Joanna Kopczyńska oraz Wojewoda Opolski Adrian Czubak.

- Inwestycja prowadzona jest od dłuższego czasu, mamy natomiast wyznaczony okres graniczny, jest to 18 stycznia 2020 – mówił Lange. – Obecnie nie widzimy żadnych zagrożeń z punktu prowadzenia inwestycji – zapewniał. Zbiornik po ukończeniu ma stanowić ochronę 2,5 mln ludności zamieszkującej szereg miast, m.in. Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole, Brzeg, Oławę oraz Wrocław, a także wsie położone w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Założono, że Zbiornik będzie miał 185 milionów sześciennych pojemności. Ma ona jednak sukcesywnie się zwiększać, ponieważ ciągle w czaszy prowadzona jest eksploatacja kruszywa.

 - To jest największa budowla hydrotechniczna budowana aktualnie w Polsce, cieszę się, że przekroczyliśmy półmetek zaangażowania rzeczowego oraz finansowego, a także, że termin styczniowy nie jest na chwilę obecną zagrożony – mówił Grzegorz Witkowski. Zauważył też, że Zbiornik ma nie tylko pełnić funkcji przeciwpowodziowej, ale też rekreacyjną czy żeglugową. – Znajdujemy się blisko granicy Czeskiej, która od wielu lat podnosi temat użeglowienia Odry aż do Ostrawy, jesteśmy za tym, aby te prace studyjne się toczyły – kontynuował.

Podczas konferencji padły też słowa, że intencją rządu jest, aby przeprojektować Zbiornik z suchego na mokry. – Tak miało być od początku, jednak na przestrzeni dziejów podjęto złą decyzję – podkreślał Grzegorz Witkowski, dodając, że w przyszłości Zbiornik może pełnić również funkcję energetyczną.

W trakcie konferencji głos zabrał także wojewoda opolski Adrian Czubak, mówił o tym, że jest pod ogromnym wrażeniem postępu prac. – Jestem bardzo podbudowany informacjami, że mamy już 50 plus, jeśli chodzi o przekroczenie wartości procentowej budowy – zauważał, pozytywnie wypowiadał się też o możliwości przekształcenia Zbiornika Racibórz w mokry, podkreślał, że wiąże się to z „ogromnymi szansami rozwoju”.

Joanna Kopczyńska z kolei mówiła, że jest to najważniejsza inwestycja Wód Polskich. - Interesujemy się nim i nadzorujemy praktycznie codziennie - zapewniała.

W spotkaniu uczestniczyli również: posłanka Izabela Kloc, poseł Czesław Sobierajski, senator Adam Gawęda, radna powiatowa Katarzyna Dutkiewicz, kandydat na prezydenta miasta Racibórz Dariusz Polowy oraz burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha. Nie brakowało wspólnych zdjęć na tle budowanego Zbiornika, przeszkodą nie było nawet błoto.  


Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Budimex (Polska) – Ferrovial Agroman (Hiszpania). Umowę na dokończenie budowy podpisano w listopadzie 2017 r. Poprzednia firma hiszpański koncern Dragados został wyrzucony przez inwestora z placu budowy, powód to m.in. opóźnienia. Wartość końcowa robót budowlanych szacowana jest na 1 558,16 mln złotych, z czego największym fundatorem obecnie jest Budżet Państwa (532, 48 mln zł).Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.