Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Siódemka Nowin. Paweł Macha o przyszłości Kuźni Raciborskiej

18.10.2018 11:49 | 2 komentarze | ż

Rankiem 18 października skontaktował się z nami burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, który w zbliżających się wyborach walczy o reelekcję. Przekazał nam, że aktualnie przebywa na urlopie, a pytania, które wysłaliśmy w zeszłym tygodniu, nie dotarły do niego. Zapowiedział, że odniesie się do poruszonych przez nas kwestii, co zrobił jeszcze tego samego dnia (szczegóły poniżej).

Siódemka Nowin. Paweł Macha o przyszłości Kuźni Raciborskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Kwestia skanalizowania gminy – jak sprawić by wieś znalazła się w XXI wieku? Do dziś opróżniane są szamba, a unijne przepisy są coraz bardziej restrykcyjne dla gmin, które nie mają uregulowanej gospodarki kanalizacyjnej. Kiedy i w jaki sposób gmina zostanie skanalizowana?

W trakcie tej kadencji wykonano 2 etapy budowy kanalizacji w naszej gminie. Jeden w Kuźni i jeden w Rudach. Dwa kolejne są w trakcie budowy, która zakończy się w maju przyszłego roku. Oczywiście inwestycje te są zakontraktowane i mają zabezpieczone finansowanie. W międzyczasie powstała koncepcja kompleksowej kanalizacji pozostałej części Rud - prace projektowe ruszą jeszcze w tym roku. Jankowice będą przeprojektowane na tranzyt ścieków do Kuźni z możliwością podłączenia Szymocic i Rudy Kozielskiej. Zachodnia część gminy (Turze, Budziska, Siedliska) ma zlecone projektowanie z uwzględnieniem budowanej właśnie oczyszczalni w gminie Nędza oraz rezerwami przerobowymi Kuźni. W ciągu 4 lat zrobiono więcej w tym temacie niż w ciągu całej historii tej gminy. Miasto Kuźnia osiągnie w połowie przyszłego roku 99%.

2. Problem smogu nasilający się w okresie grzewczym – jakie działania może Pana/Pani zdaniem podjąć gmina na swoim obszarze, poza promowaniem rządowego programu „Czyste powietrze”? Co Pani/Pan sądzi o najnowszym pomyśle z Raciborza: strefa bez węgla w piecach, wdrażanym stopniowo przez samorząd?

Stworzyliśmy program dopłat do modernizacji kotłowni dla mieszkańców gminy. Dopłaciliśmy po 6 tys. zł na ten cel dla każdego chcącego coś zrobić dla ekologii. Te dopłaty zsynchronizowano z programem "smog stop", co pozwoliło spiąć dwa dofinansowania. Racibórz ma alternatywę do węgla a więc może sobie pozwolić na tego typu pomysły, my na chwilę obecną jeszcze jej nie mamy. Uważam, że spalanie węgla może odbywać się w czysty sposób przy użyciu najnowszych technologii, sam od kilkunastu lat mam kocioł na ekogroszek, mój komin nie kopci.

3. Wieś chwaląca się nową fabryką czy też wieś sielska – anielska – do czego Pani/Pana zdaniem ma dążyć gmina: do modelu pietrowickiego gdzie nowy, wielki inwestor zmienia wiejską okolicę w park przemysłowy czy do takiego, który zapewnia spokój mieszkańcom, którzy znaleźli w pozamiejskiej okolicy miejsce wypoczynku po pracy, do której dojeżdżają w miastach?

Zrównoważony rozwój. Jeden wielki zakład to zagrożenie stabilności. Dywersyfikacja zatrudnienia w kilku branżach pozwoli na uniknięcie tzw. tąpnięć jakie miały miejsce po 1989 roku. Dla Kuźni to była klęska, kiedy los całego miasteczka był uzależniony od jednego pracodawcy, który zmniejszył zatrudnienie z dnia na dzień z ponad 2 tys. do kilkuset osób. Sielsko i anielsko było i będzie u Nas zawsze. Kroplówka z Unii też się kiedyś skończy. Musimy stać na kilku tzw. nogach w przyszłości, dlatego powstają u nas nowe zakłady pracy. Liczymy na nowych mieszkańców i powroty emigracji do domu. Kupiliśmy grunty w ciągu tej kadencji z przeznaczeniem na przemysł i mieszkania/domy (Mieszkanie +). To nasza recepta na wyludnienie.

4. Proszę wymienić trzy najpilniejsze inwestycje drogowe, których potrzebuje Państwa gmina w ciągu najbliższych 5 lat. Jaki jest pomysł na ich sfinansowanie?

Ulica Słowackiego w Kuźni Raciborskiej - program rządowy. Ulice Cysterska i Sobieskiego w Rudach - PROW, projekt złożony i wysoko oceniony. Dostaliśmy 11 punktów, czekamy na ogłoszenie wyników jeszcze w tym roku. Drogi powiatowe Turze - Budziska - Siedliska - przygotowujemy współfinansowanie z powiatem. Projekt gotowy, niestety niezłożony do żadnego programu dofinansowania, mimo szans na realizację np. z PROW (to samo rozdanie, z którego idzie droga w Rudach). Mam o to żal do władz powiatowych.

5. Jak można unowocześnić jednostki OSP z obszaru gminy – które i czym (chodzi nam o szanse na nowe lub nowsze wozy bojowe)?

Modernizacja taboru odbywa się w sposób ciągły. Najstarsze samochody jako pierwsze są złomowane. Jeszcze w tym roku ostatni najstarszy Star z Rud zostanie zastąpiony samochodem wycofanym z PSP. Programy dofinansowań są żywe, a gmina stara się skorzystać ze wszystkich. W kolejce na już mamy najstarszy pojazd w Turzu.

6. Aktualna sieć oświatowa w gminie – czy Pani/Pan widzi potrzebę zmian w niej, wprowadzenia oszczędności? Jeśli tak, to w jaki sposób i gdzie?

Jest na chwilę obecną optymalna. Poprawić należy jedynie nabór do szkoły i przedszkola w Kuźni. Pracujemy nad tym aby zachęcić dzieci i rodziców do wyboru naszej oferty. Jest jeszcze przedszkole w Rudach, które wymaga rozbudowy.

7. Proszę wymienić jeden ważny dla gminy problem – spoza wymienionego przez nas zakresu. W jaki sposób chce go Pani/Pan rozwiązać?

Gospodarka wodą:

  • nowe ujęcia dla miasta - mamy zmieniony projekt plus finansowanie,
  • zabezpieczenie przeciwpowodziowe na rzece Ruda z uwzględnieniem retencji wody biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne (mam własne założenia jak to zrobić). Będę pilnował realizacji Zbiornika Racibórz oraz Zbiornika Kotlarnia.

Ponadto:

  • ciepło systemowe/gaz dla starego osiedla w Kuźni - projektowanie jest w trakcie realizacji,
  • gaz dla Rud i okolic - będę nakłaniał Polską Spółkę Gazową do podjęcia zadania.

Uwaga: Cieszę się z tego, że moja konkurentka cytuje moje wypowiedzi, ale martwi mnie to, że podpisuje się pod efektami pracy innych.To nieuczciwe. Stała w opozycji do tego, czym dziś się chwali i proponuje jako swoje.


Zobacz również:

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.