Czwartek, 25 kwietnia 2024

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Zakład Karny, Polna, Warszawska i Słoneczna. Ta biblioteka długo szukała idealnej lokalizacji

13.10.2018 09:44 | 0 komentarzy | d

Zapraszamy do lektury i obejrzenia archiwalnych, unikatowych zdjęć w ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoją bibliotekę” z okazji 70-lecia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Zakład Karny, Polna, Warszawska i Słoneczna. Ta biblioteka długo szukała idealnej lokalizacji
Czytelnia filii nr 7 w Zakładzie Karnym. Rok 1968.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

11 maja 1968 roku na mocy porozumienia pomiędzy przedstawicielami Miejskiej Biblioteki Publicznej a kierownictwem Zakładu Karnego w Raciborzu uruchomiono na bazie istniejącego zakładowego księgozbioru filię numer 7 obsługującą rozbudowującą się dzielnicę wzdłuż ulicy Opawskiej - Nowe Zagrody, która jednocześnie służyć miała funkcjonariuszom zakładu i ich rodzinom. Uroczystość otwarcia uświetniona została spotkaniem autorskim z niezwykle popularnym wówczas pisarzem Stanisławem R. Dobrowolskim. Filia od początku prowadziła działalność w „cywilizowanych” warunkach, co, jak pamiętamy z historii poprzednich oddziałów, nie było wtedy takie oczywiste. Przestronna, jasna wypożyczalnia i wygodny kącik czytelniczy umieszczono w budynku świetlicy zakładowej usytuowanej w mini-parku. Filia oprócz rozmaitych prac kulturalnych, typu: popularne gazetki, wystawki, spotkania autorskie, wprowadziła jeszcze w latach 60. lekcje biblioteczne, najpierw dla dzieci pracowników Zakładu Karnego spędzających półkolonie w budynku świetlicy, a następnie dla szerszego grona młodych użytkowników biblioteki. Dość szybko, bo już w końcówce lat 70. lokal przestał spełniać wymogi rosnącej liczby czytelników.

Nowe lokum dla fili znaleziono w 1982 w budynku Rafako przy ulicy Polnej. Lata świetności biblioteki zakończyły się wraz z następnymi przeprowadzkami, najpierw na ul. Warszawską 32 w 1994 roku a niespełna 8 lat później do budynku żłobka przy ulicy Słonecznej 9, gdzie funkcjonowała do 2008 roku. Tu, w otoczeniu przedszkoli, filia postawiła na pracę z najmłodszymi dziećmi, organizując ciekawe lekcje biblioteczne np. „Światowy Dzień Pluszowego Misia”, „Pisanki, zajączek i... czyli zwyczaje wielkanocne” oraz „Święta Bożego Narodzenia” połączone z wykonywaniem przez dzieci ozdób choinkowych i wspólnym ubieraniem choinki. Specjalnością filii stały się także Turnieje Przedszkolaków i konkursy sportowe. Warto wspomnieć również o zaangażowaniu w pracę filii „zawodowej” wróżki (w tej roli jedna z bibliotekarek) wychodzącej do milusińskich i czytającej im baśnie.

Kolejni pracownicy filii: Eryka Włoszek, Klara Kozubek, Maria Stroka – Libowska, Tadeusz Fabin, Maria Machowska, Jolanta Kamińska, Teresa Kornak i Weronika Paszek.


Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoją bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Przybliżymy w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

źródło: MiPBP w Raciborzu.