Niedziela, 16 stycznia 2022

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Wcześniej taki sprzęt był tylko na oddziałach

03.10.2018 07:00 | 3 komentarze | mak

Przed remontem było ciasno i brakowało sprzętu. W efekcie odsyłano pacjentów na szpitalne oddziały. Teraz będzie inaczej. Zespół Poradni Specjalistycznych w Wodzisławiu Śląskim dysponuje trzema poradniami po gruntownej modernizacji.

Wcześniej taki sprzęt był tylko na oddziałach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W wodzisławskim Zespole Poradni Specjalistycznych po prawie sześciu miesiącach zakończył się remont trzech poradni: chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz kardiologicznej. 18 września oficjalnie oddano je do użytku. - Wcześniej te poradnie funkcjonowały, ale na pewno było ciaśniej i mniej komfortowo - przyznaje Dorota Kowalska, dyrektor szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach. Przede wszystkim brakowało odpowiedniego sprzętu. Wielu pacjentów trzeba było kierować na oddziały, by tam przeprowadzić niezbędną diagnostykę. To się zmieni. W jaki sposób?

W poradni chirurgii ogólnej będą wykonywane badania dopplerowskie i USG jamy brzusznej. Specjaliści będą też udzielać porad chirurgicznych w zakresie chorób naczyń oraz diagnostyki onkologicznej. Z kolei w poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej wachlarz świadczeń poszerzy się o drobne zabiegi ortopedyczne w znieczuleniu miejscowym. - Do tej pory nie mogliśmy wykonywać tego rodzaju zabiegów w warunkach poradni i pacjenci musieli być hospotalizowani - zaznacza pani dyrektor.

Duże zmiany zaszły w poradni kardiologicznej. Na miejscu będzie można przeprowadzić badanie echokardiografii czy badania wysiłkowe serca na bieżni. Prócz tego badanie metodą Holtera oraz badania EKG. - To oznacza dużo większą możliwość diagnostyki pacjenta - podkreśla Jolanta Muskała, kierownik Zespołu Poradni Specjalistycznych.

Średnio koszt remontu i doposażenia jednej poradni to około 250 tys. zł. Rocznie w Zespole Poradni Specjalistycznych przyjmowanych jest 35 tys. pacjentów. - Te dane najlepiej pokazują, jak ogromne są potrzeby. Że szpital nie robi remontów na pokaz, tylko dla rzeszy pacjentów, którzy chcą być leczeni w warunkach XXI w. - mówił podczas uroczystego otwarcia pracowni starosta Ireneusz Serwotka.

(mak)

Mocnym punktem uroczystego otwarcia wyremontowanych poradni było wystąpienie prezydenta Wodzisławia Mieczysława Kiecy. Włodarz niespodziewanie ogłosił, że miasto umorzy szpitalowi zaległy podatek od nieruchomości w kwocie ponad 174,5 tys. zł wraz z odsetkami. - Teraz poproszę panią dyrektor o podpisanie decyzji dotyczącej umorzenia wszystkich zaległości podatkowych - zwrócił się prezydent Mieczysław Kieca do dyrektor Doroty Kowalskiej. - Z ogromną przyjemnością podpisuję ten dokument - podkreśliła pani dyrektor. - Dzięki tej decyzji będziemy mogli przekazać te środki bezpośrednio na leczenie naszych pacjentów - dodała.

Prezydent Kieca wyjaśnił, że umorzenie to „cegiełka” ze strony mieszkańców Wodzisławia na rzecz poprawy funkcjonowania szpitala.

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski