Czwartek, 24 czerwca 2021

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

Nie żyje Adam Fudali. Były prezydent Rybnika zmarł po ciężkiej chorobie. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek

25.09.2018 14:58 | 12 komentarzy | acz
Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 14:00

Po długiej chorobie zmarł Adam Fudali, wieloletni prezydent Rybnika. Jak mówią jego przyjaciele, odszedł w kręgu rodziny 25 września. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek 28 września o godz. 10.00 w Bazylice pod wezwaniem św. Antoniego w Rybniku.

Nie żyje Adam Fudali. Były prezydent Rybnika zmarł po ciężkiej chorobie. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Adam Fudali urodził się w 1951 roku w Raciborzu. Ukończył Technikum Mechaniczne w Rybniku. Do 1998 prowadził firmę handlowo-usługową, handlował między innymi butami. W latach 1990–1994 zasiadał w rybnickiej radzie miasta, przewodniczył Komisji Działalności Gospodarczej.

W 1998 został szefem sztabu wyborczego AWS w Rybniku, po wyborach samorządowych został przez radę miasta powołany na urząd prezydenta Rybnika. Zasiadał potem w śląskim zarządzie PPChD. W wyborach bezpośrednich na prezydenta Rybnika w 2002, 2006 i 2010 skutecznie ubiegał się o reelekcję. Kierował lokalnym ugrupowaniem pod nazwą Blok Samorządowy Rybnik. W latach 2002–2007 pełnił funkcję przewodniczącego zarządu Związku Subregionu Zachodniego, ponownie objął ją w 2013.

W czasie prezydentury jego proinwestycyjna polityka uczyniła z miasta nowocześnie zarządzany ośrodek i dynamiczne centrum subregionu zachodniego województwa śląskiego. Adam Fudali działał na rzecz powstania w Rybniku Zespołu Szkół Wyższych przy ul. Rudzkiej, otwarcia nowej siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej, uruchomienia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w dzielnicy Orzepowice i wybudowania kanalizacji sanitarnej w mieście przy wsparciu z Unii Europejskiej.

Jego kadencje to czas budowy hal i sal gimnastycznych oraz wielofunkcyjnych boisk przyszkolnych i placów zabaw. Zmodernizowano też stadion miejski i lekkoatletyczny, halę widowiskowo-sportową w Rybniku-Boguszowicach i kąpielisko „Ruda”. Do użytku oddano krytą pływalnię w Boguszowicach, park tematyczny na Kampusie czy salę ćwiczeń dla zespołu „Przygoda”. Adam Fudali czynił starania na rzecz rewitalizacji ulic Jana III Sobieskiego i Powstańców Śląskich, dzięki czemu nowe oblicze zyskał śródmiejski deptak i sąsiadujący z nim zieleniec Polskiej Organizacji Wojskowej.

Prezydentura Adama Fudalego zostanie też zapamiętana jako czas inauguracji Rybnika na koncertowej mapie międzynarodowych gwiazd (w 2011 Bryan Adams, w 2012 zespól Guns n’Roses, w 2013 Rod Stewart, a w 2014 zespół 30 Seconds to Mars).

W drugiej turze wyborów samorządowych w 2014 nie został wybrany na kolejną kadencję, przegrywając z Piotrem Kuczerą. Wybrany został natomiast do rady miejskiej Rybnika. - Różniliśmy się w wielu sprawach, ale na pewno jedno nas łączyło – Rybnik. Jako mieszkańcy zawdzięczamy mu rozwój miasta w czasach konstytuującego się samorządu i początków obecności Polski w Unii Europejskiej – mówi prezydent Piotr Kuczera. Odważne decyzje, które podjął w niełatwych czasach mają wpływ na miasto dziś i będą jeszcze oddziaływać na nie przez wiele lat. Niech spoczywa w pokoju  - dodaje Kuczera.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodzony m.in. Śląskim Oskarem, Medalem Europejskim i Samorządowym Oskarem.

Adam Fudali przez całe dorosłe życie zmagał się z niepełnosprawnością. W wieku 19 lat podczas wypadku na kolei stracił obie nogi. Zmarł 25 września po ciężkiej chorobie. W ostatnich latach mocno podupadł na zdrowiu. Ostatnio coraz rzadziej pojawiał się na sesjach rady miasta, gdzie był radnym.

(acz)

Ludzie:

Adam Fudali

Adam Fudali

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika