Niedziela, 5 grudnia 2021

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Najwyższe i najniższe emerytury w województwie śląskim. ZUS ujawnia sposób na wysokie świadczenia

17.09.2018 15:15 | 5 komentarzy | mad

Prawie 16 tysięcy złotych wynosi najwyższa emerytura w województwie śląskim. Wypłaca ją chorzowski oddział ZUS. Emerytura jak marzenie - westchnie niejeden Polak. Jaki jest przepis na takie świadczenie?

Najwyższe i najniższe emerytury w województwie śląskim. ZUS ujawnia sposób na wysokie świadczenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Tajemnica wysokiego świadczenia - to prosta matematyka. Im dłużej pracujemy, tym większy zbudujemy sobie kapitał, wtedy czas pobierania emerytury jest krótszy, tym samym wyliczone świadczenie będzie wyższe - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Najwyższa emerytura, w kwocie 15,9 tys. zł, w naszym województwie trafia do emeryta z Chorzowa, który skorzystał ze świadczenia dopiero w wieku 77 lat, po przepracowaniu prawie 57 lat. Nie jest to jednak najwyższe świadczenie w Polsce. Są emeryci, którzy mają emeryturę ponad 20 tys. zł, jak np. emerytka z województwa kujawsko-pomorskiego. Jej świadczenie sięga ponad 21,5 tys. zł. I jest to najwyższa emerytura w Polsce. Kobieta złożyła wniosek o emeryturę w wieku 81 lat, a przedstawiła dokumenty potwierdzające 61 lat stażu pracy.

Jak wynika z danych ZUS tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które bardzo długo pracowały, a na emeryturę przeszły dziesięć czy dwadzieścia lat później niż powszechny wiek emerytalny. - Emerytura jest pochodną dwóch rzeczy: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc zbudujemy sobie wysoki kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy, później przechodzimy na emeryturę, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy - zauważa Beata Kopczyńska.

Śląskie rekordy

W oddziałach ZUS w województwie śląskim nie ma co prawda emerytury powyżej 20 tys. zł, ale pojawiają się już świadczenia oscylujące w granicach 10 tys. zł. Na Śląsku najwyższą emeryturę jest ta wypłacana przez chorzowski ZUS. Natomiast w oddziale ZUS w Zabrzu rekordowa emerytura wynosi 13,3 tys. zł. Taką emeryturę wypracował sobie mężczyzna, który przeszedł na nią w wieku 75 lat. Przez całe swoje życie pracował w jednym zakładzie pracy. Ponad 10 tys. zł pobiera emeryt z częstochowskiego oddziału. W Sosnowcu najwyższa emerytura to ponad 9,6 tys. zł. Otrzymuje ją mężczyzna z 52-letnim stażem pracy. W oddziale ZUS w Rybniku najwyższa emerytura przekroczyła 9,1 tys. zł. Również w tym przypadku otrzymuje ją mężczyzny, któremu wypłatę świadczenia podjęto w wieku 75 lat. W Bielsku-Białej rekordowa emerytura wynosi blisko 9,9 tys. zł. Taką emeryturę otrzymuje mężczyzna z 50-letnim stażem pracy.

Tak jak cieszą wysokie kwoty świadczeń, tak na drugim biegunie są kilkuzłotowe, a nawet groszowe emerytury. W województwie śląskim najniższą emeryturę w wysokości 5 groszy wypłaca sosnowiecki ZUS. Otrzymuje ją kobieta, która w swoim życiu, miała tylko 2 dni opłaconej składki emerytalnej, za czas, gdy brała udział w szkoleniu z urzędu pracy. W Polsce najniższa wypłacana emerytura wynosi 2 grosze i trafia do mieszkanki Lubelszczyzny.

Jak prezentują się poszczególne śląskie oddziały? W poniższym zestawieniu podajemy kolejno najwyższą i najniższą emeryturę w poszczególnych miejscowościach:

  • Bielsko-Biała prawie 9,9 tys. zł| 3,30 zł
  • Chorzów ponad 15,9 tys. zł| 0,16 zł
  • Częstochowa ponad 10 000| 5,81 zł
  • Rybnik ponad 9,1 tys. zł| 0,10 zł
  • Sosnowiec ponad 9,6 tys. zł| 0,05 zł
  • Zabrze ponad 13,3 tys. zł| 0,64 zł

źródło: ZUS, opr. (mad). 

Ludzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego