Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Umowa na remont Pałacu Dietrichsteinów podpisana. Kiedy ruszą prace?

17.09.2018 13:34 | 0 komentarzy | mak

17 września w Pałacu Dietrichsteinów prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca podpisał z wykonawcą umowę na kompleksową modernizację tej zabytkowej budowli. Pałac zostanie wyremontowany dzięki zdobytym przez miasto ponad 11 milionom złotych dofinansowania.

Umowa na remont Pałacu Dietrichsteinów podpisana. Kiedy ruszą prace?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Za modernizację jednej z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce odpowiedzialna będzie firma Intravi mająca swoją siedzibę w Żywcu. To właśnie ona złożyła najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym, przedstawiając ofertę w wysokości 13 553 445,78 zł. Jednym z branych pod uwagę kryteriów było też doświadczenie kierownika budowy.

- Jesteśmy coraz bliżej modernizacji naszego XVIII-wiecznego pałacu. Bardzo się cieszę, że za nami jest już podpisanie umowy z wykonawcą. Plac budowy chcemy przekazać mu 1 października. To naprawdę duże przedsięwzięcie, ale warto będzie czekać na jego efekty - mówi prezydent miasta Mieczysław Kieca. - Marzenia wielu pokoleń wodzisławian o generalnym remoncie naszej historycznej perełki właśnie się spełniają. Mieszkańcy mogą być naprawdę dumni z tego, że na terenie naszego miasta znajduje się tak ważny obiekt. Jest to kolejna historyczna budowla, po m.in. budynkach dworca kolejowego czy Urzędu Miasta, którą wyremontujemy - podkreśla.

Dzięki inwestycji pałacowi nadane zostaną nowe funkcje kulturalne. W ten sposób rozszerzona i poprawiona zostanie oferta Muzeum. To duże przedsięwzięcie pozwoli na przeciwdziałanie degradacji zabytku oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Prace

W ramach projektu zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne obiektu. Działania te przyczynią się do realizacji celu głównego projektu, jakim jest zwiększenie atrakcyjności pałacu i znajdującego się w nim muzeum, a poprzez to również do zwiększenia atrakcyjności miasta.

Przedmiotem inwestycji jest remont konserwatorski pałacu w zakresie elewacji, przebudowy i rozbudowy dachu – rekonstrukcji dachu łamanego, adaptacji poddasza, budowy szybu windowego, klatek schodowych oraz adaptacji części pomieszczeń na nowe funkcje, takie jak np. sala koncertowa z zapleczem, wraz z przebudową schodów do pałacu oraz budową podjazdów dla niepełnosprawnych.

Dach mansardowy

Główną ideą projektową jest odtworzenie przypuszczalnego wyglądu pałacu i nadanie mu bardziej reprezentacyjnej formy poprzez zastosowanie dachu mansardowego z lukarnami. Dach zostanie odtworzony w oparciu o podobne do oryginalnych obiekty i motywy architektoniczne. Zastosowanie dachu mansardowego pozwoli na pełniejsze wykorzystanie powierzchni poddasza. Projektanci zaplanowali dach mansardowy typu polskiego, z wysokim przełamaniem oraz przełamaniem dolnej połaci. W przełamaniu mansardy będzie można zlokalizować otwory dla wylotów i wlotów systemów wentylacji i klimatyzacji. W dachu, w dolnej części, zaprojektowano lukarny z dachem pulpitowym jednospadowym.

Przeznaczenie pomieszczeń

Parter pałacu w całości przeznaczony zostanie na potrzeby wystawiennicze. W tym miejscu eksponowana będzie historia miasta i regionu z szerokim uwzględnieniem pradziejów i średniowiecza. Tutaj znajdzie się też szatnia.

Na piętrze obiektu ulokowane będą ekspozycje i magazyny zbiorów oraz część związana z działalnością kulturalną. Projekt zakłada utrzymanie funkcji głównej reprezentacyjnej sali, wzbogacając ją o możliwość zastosowania mobilnej sceny, technik multimedialnych oraz wyposażając ją w klimatyzację i wentylację.

Sala bankietowa zostanie powiększona poprzez połączenie z salami zlokalizowanymi obok. Będzie pełnić funkcję sali koncertowej, z pełnymi multimediami, wentylacją i klimatyzacją.

Sale po drugiej stronie korytarza, w tym samym (wschodnim) skrzydle, zostaną zaadaptowane na potrzeby zaplecza dla artystów, z łazienką, garderobą, salą dla gości oraz pomieszczeniem biurowym. Pomiędzy salą koncertową a pomieszczeniem artystów znajdzie się wydzielony korytarz. Przy sali koncertowej zaplanowano także niewielką kuchnię jako zaplecze dla cateringu.

Zachodnie skrzydło przeznaczone zostanie na cele ekspozycyjne. Przy górnym holu usytuowane zostaną zespół toalet oraz klatka schodowa z windą.

W końcu korytarza w skrzydle wschodnim znajdzie się druga klatka schodowa na poddasze, stanowiąca przebudowę istniejącej.